Wtorek, 24 października 2017
Między wierszami
Copyright na najsławniejszą literacką lalkę ma Polska. Oczywiście za sprawą powieści Bolesława Prusa pod tym tytułem. Najsłynniejsza lalka w pierwotnym tego słowa znaczeniu, czyli Barbie, również ma związki z naszym krajem. Bowiem rodzice jej „matki” – Ruth Handler – przybyli do USA w międzywojniu właśnie znad Wisły. Życiorys 68-letnej dziś zabawki detalicznie relacjonuje w pracy pt. „Barbie” prof. Massimiliano Capella – historyk sztuki i mody – wykładający na Uniwersytecie w Bergamo. Album „Barbie. The Icon” (Wydawnictwo Olesiejuk) łączy fotografie, fakty i osobliwości dotyczące legendarnej postaci pop-kultury. Starannie wydaną publikacją – opublikowaną w trzytysięcznym nakładzie – zaprezentowano w księgarni zlokalizowanej w Hali Koszyki, chyba najmodniejszym miejscu spotkań warszawiaków w obecnym sezonie. Książka ukazuje ewolucję lalki na tle dziejów najnowszych. Dowiadujemy się jaka była geneza jej przyjścia na świat. W połowie lat pięćdziesiątych zeszłego stulecia Handler, obserwując swoją córkę bawiącą się papierowymi lalkami, zauważyła, że często dawała im role dorosłych. Większość lalek dla dzieci  przedstawiało wtedy niemowlęta. Zdając sobie sprawę z tej rynkowej luki, Ruth podsunęła pomysł stworzenie zabawki o figurze i fizjonomii kobiety swojemu mężowi Elliotowi, współzałożycielowi firmy zabawkarskiej Mattel, który jednak do sprawy nie podszedł entuzjastycznie. Zmienił zdanie dopiero podczas podróży do RFN, gdzie żona dostrzegła lalkę imieniem Lilli. Była  dokładnym odzwierciedleniem wizji Ruth, więc kupili trzy …
Wyświetlono 25% materiału - 207 słów. Całość materiału zawiera 828 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się