środa, 12 marca 2008
Krzysztof Kotowski - Rozmowa
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru3/2008
Po „Zygzaku”, „Marice” i „Japońskim cięciu” – „Kapłan” to powieść sensacyjna innego typu, chociaż w pewnym stopniu zapowiedziana przez „Japońskie cięcie”. Czy „Kapłan” stanowi cezurę w pańskiej twórczości i jest początkiem nowego rodzaju bohaterów oraz narracji w stylu – że tak się wyrażę – komiksowo-hollywoodzkim?Cel cały czas jest ten sam – dawać ludziom rozrywkę. Oczywiście na jak najwyższym poziomie. Ale nie mogę stać w miejscu. Nie znoszę się powtarzać i cały czas eksploatować – nawet dobrze sprawdzone i skuteczne, ale wciąż te same sposoby rozmowy z czytelnikiem. „Zygzak” był powieścią political fiction, „Japońskie cięcie” – thrillerem fantastycznym, „Marika” – tzw „global thrillerem”, a „Serwal” kryminałem psychologicznym. Myślę, że miłośnicy, szczególnie literatury sensacyjnej, wciąż oczekują nowych rozwiązań, nowego podejścia, nowych niespodzianek, czyli po prostu tego co składa się na dobrą zabawę przy lekturze. Jeśli nie umiesz zaskakiwać, umiejętnie straszyć, stawiać włosy na głowie swojego klienta, lepiej nie bierz się za pisanie i zostań na przykład lekarzem. W medycynie akurat te cechy talentu zawodowego są zdecydowanie niepożądane. A „Kapłan” to zabawa gatunkami. Generalnie to oczywiście powieść sensacyjna, ale śmiało przekraczająca granicę fantastyki, przygody czy nawet niegroźnej rozprawki na tematy społeczne, polityczne czy moralne. Wszystko to oczywiście bez pretensji do napuszonych elaboratów filozoficznych. Ja wciąż „robię” w rozrywce i raczej tak zostanie. Czy zamierza pan powrócić w najbliższym czasie do postaci dziennikarza-detektywa Adama Kniewicza? Dostaję sporo listów internetowych od Czytelników i z nich wyraźnie wynika, że powrót do Ultry i Adama musi nastąpić. I fajnie. Szukałem pretekstu, abym mógł znowu o nich pisać. No i mam. W tej chwili powstaje właśnie kolejna powieść będąca kontynuacją tamtej serii. Stary prezydent kończy kadencję, nowy, wraz z przyjaznym sobie rządem doprowadza do likwidacji dawnych służb specjalnych w tym agencji pułkownika Krentza, w której pracowała Ultra. Nieodpowiedzialny raport na temat …
Wyświetlono 25% materiału - 293 słów. Całość materiału zawiera 1173 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się