Poniedziałek, 3 marca 2014
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru376
Głośno o nas ostatnimi czasy. Niby przednówek, a jednak obfitość tematów związanych z książkową branżą widać gołym okiem. W prasie ogólnopolskiej, zarówno w dziennikach jak i tygodnikach, nie mówiąc już o internecie, pełno sążnistych analiz, publicystycznych diagnoz, sporów, notatek i czego tam jeszcze. Trzy tematy dominują: pierwszy to darmowe podręczniki, drugi – ustawa o książce i trzeci – sprzedaż Matrasa. A wszystkie niezwykle atrakcyjne, budzące społeczne zainteresowanie i… ferment w naszym środowisku. Całość zaś – podszyta niepokojem i niepewnością o przyszłość. „Darmowe podręczniki” – wątek numer jeden. Spór na ten temat pomiędzy wydawcami edukacyjnymi a MEN-em toczy się co prawda od lat, ale wydaje się, że teraz wkroczył w decydującą fazę. Wydawcy tej bitwy z MEN-em nie wygrają, to pewne. Ale wojnę – jak najbardziej. Niestety to potrwa parę lat, aż do momentu, kiedy definitywnie okaże się, że ministerialne pomysły są niewiele warte. MEN w roli Janosika, co rozdaje podręczniki za darmo, to demagogia. Za darmo?!… Oznacza to, że zapłaci za nie „pan, pani, czyli społeczeństwo”. Na początek około 160 mln, a w kolejnych latach – kolejne kilkaset milionów. Powoływanie się przez panią minister edukacji narodowej Joannę Kluzik-Rostkowską na międzynarodowe standardy obowiązujące w tym względzie jest, łagodnie rzecz ujmując, dalekie od prawdy. Polecam lekturę raportu Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i unijnej Eurydice pt. „Podręczniki szkolne w Europie”. Rozwiązania są różne, ale żadne z państw członkowskich UE nie proponuje „darmowego rozdawnictwa” w wersji …
Wyświetlono 25% materiału - 232 słów. Całość materiału zawiera 929 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się