Poniedziałek, 4 października 2021
Rozmowa z MAGDĄ OMILIANOWICZ, autorką książki „Wampir. Jak rodzi się zło”
Dlaczego Leszek Pękalski aż tak długo pozostawał nieuchwytny? W latach dziewięćdziesiątych, kiedy był na wolności, komendy milicji – a potem policji – w  Polsce nie miały łączności komputerowej, nie było badań DNA, któ­re pojawiły się, gdy toczył się jego proces, więc nie kojarzono zbrodni Pękalskiego z jedną osobą. Jego modus operandi było zmienne, nie używał jednego narzędzia zbrodni, podróżował po całej Polsce. Czynów, które popełnił, nie łączono z jednym sprawcą. Poza tym Pękalski nie wyróżnia się, jest człowiekiem, o którym mówi się, że zlewa się z tłem. Kiedy prowadzono go korytarzem w jednej z komend, a potem poproszono policjantów, którzy go mijali, żeby go opisali, mieli z tym kłopot. To był jego atut. Ile właściwie ofiar ma na koncie? Na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi, dlatego jest nazywany największą zagadką powojennej kryminalistyki. Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, czy część zbrodni przypisał sobie w śledztwie, czy prowadzący sprawę namówili go do przyznania się do nich. Niektórzy stawiają zarzuty, że policja chciała poprawić sobie wykrywalność, podnieść statystyki, więc przypisywano Pękalskiemu wszystkie możliwe morderstwa na terenie Polski. Poza tym w tej sprawie popełniono wiele błędów, ale też, jak mówił prokurator Mieczysław Buksa, to śledztwo było odwrócone. Zacytuję: „Jeżeli jestem na miejscu zdarzenia, sprawa jest świeża, …
Wyświetlono 25% materiału - 203 słów. Całość materiału zawiera 814 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się