Poniedziałek, 16 kwietnia 2012
Wstępne rozpoznanie
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru325
Białoruś, podobnie jak inne republiki po rozpadzie ZSRR weszła jako niezależne państwo do Wspólnoty Niepodległych Państw. Niektóre z tych państw stosunkowo szybko wkroczyły na drogę prywatyzacji, ale Turkmenistan i właśnie Białoruś zaliczane są do chwili obecnej do outsiderów tego procesu. W 1992 roku rada ministrów Republiki Białorusi powołała Narodową Izbę Książki, czuwającą m.in. nad wydawaniem środków państwowych na książki. Podjęto decyzję o egzemplarzu obowiązkowym, dostarczanym przez drukarnie, co pozwoliło na rejestrację druków i tworzenie bibliografii narodowej, sporządzanie baz danych i katalogów, danych statystycznych, prowadzenie rejestracji ISBN. Natomiast nadzór nad całością mediów drukowanych (wraz z poligrafią) i nad innymi mediami sprawuje ministerstwo informacji.  Wydawnictwa Na prowadzenie działalności wydawniczej potrzebna jest corocznie wydawana licencja ministerstwa informacji. Na rok 2012 udzielono 621 takich licencji. Licencje są udzielane także organizacjom społecznym, związkom religijnym i przedsiębiorstwom prywatnym. Nie wiadomo ile z tych ostatnich prowadzi faktyczną działalność, gdyż ze sprawozdania dokonanego przez ministerstwo informacji za 2011 rok wynika, że w kraju faktyczną działalność wydawniczą o charakterze rynkowym prowadzi sto firm. W ubiegłym roku 36 wydawców opublikowało od 50 do 100 tytułów, a 20 firm od 101 do 400 pozycji. Wśród rekordzistów są m.in. wydawnictwa Awersew, Biełyj wietier, Popuri, TetraSystem, państwowe wydawnictwo Narodnaja aswieta oraz Wyszejszaja szkoła, Litaratura i iskustwo, Biełaruś, Mastackaja litaratura. W 2011 roku wydano na Białorusi 11.084 tytułów książek i broszur w nakładzie 34,3 mln egz. W 2010 było to 11.040 tytułów, ale nakład zmniejszył się o 20 proc. Średni nakład książki to ok. 3000 egz. Literatura w języku białoruskim stanowiła, w 2011 …
Wyświetlono 25% materiału - 249 słów. Całość materiału zawiera 997 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się