Poniedziałek, 6 lipca 2015
Podsumowanie krakowskiego seminarium
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru411
„Globalizacja, cyfryzacja, zmiana zachowań kulturalnych – to wszystko sprawiło, że musimy pomyśleć o zmianie biblioteki” – stwierdził podczas seminarium „Biblioteka 2020…” zorganizowanego w Krakowie w ramach projektu Biblioteka Nowa pierwszy prelegent Jens Thorhauge z Danii. Niewątpliwie nowoczesna biblioteka publiczna – i przykładów takich jednostek jest w Polsce coraz więcej – to otwarta, demokratyczna przestrzeń usługowa. Przestrzeń zaufania społecznego, zaprojektowana jako miejsce tworzące wspólnotę, jednocześnie współpracujące z innymi, działającymi lokalnie instytucjami i organizacjami tak, by kreować miejscową przestrzeń kulturalną i społeczną. Jej wartość – jak podczas seminarium stwierdził Brian Ashley z Wielkiej Brytanii – „Polega na możliwości pogodzenia różnych napięć między pozornie konkurującymi ze sobą potrzebami. Jest to przestrzeń, w której nie dokonuje się osądu. Każdy może tam wejść, skorzystać, usiąść wygodnie. Jest to miejsce bezpieczne, albo też miejsce spotkań. (…) Tak naprawdę jest to przestrzeń, którą ludzie mogą dostosować do swoich potrzeb”. A współczesna biblioteka powinna spełniać potrzeby: czytelnicze informacyjne, edukacyjne, kulturalne i społeczne. „Potrzeba pierwsza, czytelnicza, będąca w tradycyjnym modelu biblioteki główną, a często jedyną, jest dość oczywista, zwłaszcza w Polsce, gdzie książki są stosunkowo drogie i wielu ludzi, zwłaszcza seniorów nie stać na regularny ich zakup. Należy jednak pamiętać, że książka musi być tutaj rozumiana nie jako przedmiot, a jako treść. Rynek e-booków rośnie, dlatego jeśli oferta biblioteki ma być atrakcyjna, zwłaszcza dla czytelników młodych nie wolno zapominać także o książce w tym formacie” – czytamy z kolei we wnioskach z krakowskiej debaty. Przy czym należy pamiętać – jak słusznie zauważył Emmanuel Aziza z Francji – że …
Wyświetlono 25% materiału - 249 słów. Całość materiału zawiera 997 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się