Piątek, 1 lipca 2016
Prof. dr hab. Jadwiga Kołodziejska (11.09.1928-04.05.2016)
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru437
Zmarłą w Warszawie Panią Profesor żegnało grono jej współpracowników z Biblioteki Narodowej, byłych studentów z Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego, zatrudnionych w placówkach bibliotecznych. W nekrologu zamieszczonym w "Gazecie Stołecznej" z 11 maja, podpisanym przez dyrekcję i pracowników Biblioteki Narodowej, pokreślono, że zmarła była "wybitną znawczynią problematyki bibliotek publicznych i społecznego obiegu książek, autorką cenionych opracowań naukowych, nauczycielką i wychowawczynią wielu pokoleń bibliotekarzy". Przełomową datą w życiu prof. Kołodziejskiej był rok 1948, gdy podjęła decyzję wyjazdu do Warszawy i rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim. W 1954 roku rozpoczęła pracę w Bibliotece Narodowej, z którą w różnych formach zwiąże się na całe dziesięciolecia. W 1955 roku w strukturze Biblioteki Narodowej powołano Instytut Książki i Czytelnictwa, w którym Jadwiga Kołodziejska zaczęła pracować. W tym czasie poznała Władysława Bartoszewskiego, który był wówczas kierownikiem biura Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, pomagała mu w przechowywaniu gromadzonych prywatnie archiwaliów dotyczących II wojny światowej i okresu powojennego. W 1968 roku obroniła rozprawę doktorską zatytułowaną "Publiczne biblioteki samorządowe w okresie międzywojennym" w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego, w tymże roku została kierownikiem Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, którą to funkcję pełniła do roku 2000.W roku 1976 uzyskała habilitację, a w dziesięć lat później otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego. Pracownikom z Instytutu Książki i Czytelnictwa oraz studentom dowodziła, że trzeba nieustannie poszerzać swoją wiedzę zawodową, dużo czytać, uczyć się od innych. Od końca lat sześćdziesiątych pracownicy pisali referaty, wygłaszane na konferencjach krajowych, prezentowali na spotkaniach naukowych fachowe książki autorów …
Wyświetlono 25% materiału - 242 słów. Całość materiału zawiera 968 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się