Poniedziałek, 21 stycznia 2013
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru346
O bibliotekach w mediach nieco ciszej niż w poprzednich latach, a przecież jest o czym pisać, dyskutować i o co toczyć spory. Fakt, dawno już minęły czasy początków transformacji, kiedy to w radosnym szale zmieniania państwa na potęgę likwidowano biblioteki publiczne oraz ich filie, a w związku z tym obrońcy książek i czytelnictwa mieli stałe zajęcie i powód do zabierania głosu w ich obronie. Skala zjawiska nie była błaha: rocznie ubywało ponad sto książnic i wydawało się, że bardzo szybko teren po nich będzie można już tylko zaorać. Oczywiście, likwidacja wielu bibliotek w minionej dekadzie miewała też swoje racjonalne uzasadnienie: trudno wszak utrzymywać instytucje, które nierzadko nikomu do niczego nie służyły, jak to miało miejsce chociażby w jednej z podkrakowskich gmin. Jakiś mądry wójt postanowił zlikwidować bibliotekę gminną argumentując – poniekąd słusznie – że nie zna takiego obywatela swojej gminy, który byłby w stanie przeczytać blisko pięć tysięcy książek, stojących na bibliotecznych półkach. – „Kto to przeczyta, no kto!?” – grzmiał na posiedzeniu Rady Gminy. Radni przyznali mu rację – nikt! Biblioteka przestała istnieć, a lokal przeznaczono na gminną izbę pamięci. Krótko mówiąc, był ruch w interesie, coś się działo. A dzisiaj?… A dzisiaj jak w polskim filmie: „nic się nie dzieje”. Ale, powiadam, to …
Wyświetlono 25% materiału - 205 słów. Całość materiału zawiera 821 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się