Poniedziałek, 15 grudnia 2014
Źródła młodzieżowych lektur
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru396
Wróćmy jeszcze do prezentowanych już na naszych łamach wyników „Badania czytelnictwa dzieci i młodzieży”, zrealizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych. Jednym z zaprezentowanych w nim aspektów były sposoby pozyskiwania czytanych książek, inaczej mówiąc, źródła lektur młodych czytelników. W przypadku 12-latków można wskazać cztery najważniejsze źródła książek czytanych w czasie wolnym: domowe księgozbiory, wypożyczenia z biblioteki szkolnej, wypożyczenia z biblioteki publicznej oraz zakupy. W praktyce okazuje się, że co czwarty 12-latek czerpie lektury czasu wolnego z domowych księgozbiorów. Podobne znaczenie mają dla nich biblioteki szkolne (22 proc. wskazań) i biblioteki publiczne (21proc.). Kolejnym źródłem (19 proc.) są zakupy dokonywane przez rodziców, którzy podobnie często kupują książki chłopcom i dziewczętom. Natomiast 17 proc. przedstawicieli badanej grupy dokonuje samodzielnych książkowych zakupów, a 18 proc. otrzymuje książki w prezencie. Ponadto zaledwie 5 proc. dwunastoletnich czytelników pożycza je od kolegów i koleżanek. Jednocześnie uczniowie szkoły podstawowej bardzo rzadko czerpią teksty z internetu. Przyznaje się do tego zaledwie 5 proc. badanych. Częściej (12 proc. wskazań) wykorzystują sieć do zdobywania informacji o książce, poszukując tytułów książek wartych przeczytania. Dodatkowo sposoby pozyskiwania książek czytanych w czasie wolnym przez dwunastolatków zależą od …
Wyświetlono 25% materiału - 182 słów. Całość materiału zawiera 730 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się