Wtorek, 11 lipca 2023
UBYWA PLACÓWEK, NAJCHĘTNIEJ Z KSIĘGOZBIORÓW KORZYSTAJĄ OSOBY W WIEKU 25-44 LATA
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 597 (13/2023)
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2022 roku działało 7638 bibliotek publicznych i filii (ubyło 55 w stosunku do roku 2021), które prowadziły 875 oddziałów dla dzieci i młodzieży oraz 805 punktów bibliotecznych. Widać wyraźnie, że mamy do czynienia z tendencją spadkową liczby bibliotek w naszym kraju. Biblioteki publiczne dysponowały księgozbiorem liczącym 124,4 mln woluminów, co oznacza ok. 330 woluminów na 100 mieszkańców. A jeszcze 10 lat temu stan księgozbioru bibliotek publicznych wynosił 131,6 mln woluminów. Wówczas sieć bibliotek publicznych obejmowała 8182 placówki. Dla porównania poniżej zestawienie liczby bibliotek, czytelników i wypożyczeń w ostatnich sześciu latach (tabele 1,2,3). „Odnotowano wzrost czytelników, wypożyczeń i odwiedzin, a także udostępnień zbiorów na miejscu” – entuzjastycznie ogłasza Biblioteka Narodowa. W ciągu ub. roku 5,1 mln czytelników wypożyczyło na zewnątrz 94,5 mln woluminów księgozbioru. To rzeczywiście wzrost odpowiednio o 5,9 proc. i 6 proc. w stosunku do roku poprzedniego – popandemicznego. Warto jednak zwrócić uwagę, że w ciągu trzech lat ubyło 1 mln czytelników korzystających ze zbiorów bibliotek publicznych. …
Wyświetlono 25% materiału - 166 słów. Całość materiału zawiera 666 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się