Wtorek, 3 marca 2015
Zbiory i oddziaływanie
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru402
W poprzednim numerze Biblioteki Analiz prezentowaliśmy część najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego i Biblioteki Narodowej, dotyczących funkcjonowania bibliotek w Polsce. Obecnie skupimy się na poruszonej już częściowo kwestii dostępności bibliotek publicznych i ich usług, ale także zasięgu społecznego oddziaływania aktywności podejmowanych przez biblioteki, charakterystyki kadry bibliotecznej oraz wykorzystania zbiorów polskich placówek. Ponadto przeanalizujemy warunki i szczegóły dotyczące działalności bibliotek o charakterystyce innej niż placówki publiczne. Na początek przypomnijmy jednak, że w 2013 roku ponad 55 proc. bibliotek publicznych i ich filii pracowało pięć dni w tygodniu, a kolejne 15 proc. przez sześć dni. Dodatkowo 24 proc. placówek bibliotecznych funkcjonuje w soboty, a w niedzielę zaledwie 0,5 proc. Średnio biblioteki publiczne były otwarte przez 32 godziny tygodniowo. Łącznie w 2013 roku użytkownicy bibliotek publicznych odwiedzili je ponad 77,7 mln razy. W stosunku do 2012 roku w tym zakresie zanotowano więc spadek o 12,2 proc. Jeszcze wyższa ujemna dynamika dotyczyła wskaźnika odwiedzin na 100 mieszkańców, który wyniósł 202, podczas gdy w 2012 roku było to 229,8 (spadek o 12 proc.). W 2013 roku czytelnicy bibliotek publicznych wypożyczyli na zewnątrz 122,6 mln zbiorów (125,7 mln w 2012), z czego ponad 115 mln stanowiły wypożyczenia książek. W ujęciu „na 100 mieszkańców” wskaźnik wypożyczeń wykazał 319 jednostek inwentarzowych wobec 326 w 2012 roku. Dodajmy tylko, że w 2004 roku liczba wypożyczeń na …
Wyświetlono 25% materiału - 217 słów. Całość materiału zawiera 870 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się