środa, 28 maja 2014
Na-molny książkowiec
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru5/2014
W jednej z przesyłek sprzed miesiąca otrzymałem Mariusza Wilka „Dom włóczęgi”, siódmy tom esejów nietuzinkowego autora. Wilk zalicza się do grona pisarzy noszących w sobie jaskółczy niepokój. To osobna kategoria twórców, przyjmujących postawę charakterystyczną dla tych ludzi pióra, którym trzeba faktograficznego mięsa jako podniety, bo ich wyobraźnia podąża o trzy kroki z tyłu za ostrogą realności, wciąż i wciąż naglącą do podróży. Wcale nie tylko reporterów charakteryzuje owa skłonność. Podział na twórców „podróżnych” i „gabinetowych” wśród ludzi pióra rysuje się nadzwyczaj wyraziście. Z jednej strony wielki historyk Gibbon, który swoje koncepty myślowe konstruował za biurkiem, czytając dokumenty zgromadzone przez innych, z drugiej Bronisław Malinowski, tworzący funkcjonalistyczną socjologię w trybie wieloletnich badań terenowych. Z jednej strony Bruno Schulz, eksplorujący głównie pokłady własnej wyobraźni, z drugiej włóczący się tędy i owędy Melchior Wańkowicz. Ciekawe, że tendencja do wskazanej dychotomii bynajmniej nie słabnie. Dzisiaj również niektórzy pisarze kurczowo trzymają się blatów własnych biurek, inni wprost przeciwnie, muszą odjechać z chwilowego miejsca postoju, aby znaleźć się u siebie. Lub, co równie interesujące, porzucają świat miast, aby zaszyć się w jakiejś głuszy, skąd zresztą co chwila wysuwają nos, węsząc łakomie wśród powabów świata. Przykładów jest mnóstwo, kilka jednak szczególnie wyrazistych. Wśród podróżników lub …
Wyświetlono 25% materiału - 198 słów. Całość materiału zawiera 795 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się