środa, 7 grudnia 2016
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru11/2016
- Jak to się stało, że w fotelu prezydenta Akademii Nauk ZSRS zasiadł brat wroga ludu? - Beria przygotował Stalinowi wykaz naukowców, którzy nadawali się na to stanowisko z adnotacją, kto z nich jest blisko partii, a kto stroni od polityki. Wódz zignorował te sugestie i wybrał bezpartyjnego Siergieja Wawiłowa, gdyż wiedział, że stawia na najlepszego menedżera nauki, jaki kiedykolwiek stąpał po radzieckiej ziemi. Inna z odpowiedzi mogłaby brzmieć, że wybrał fizyka, bo chciał mieć na czele Akademii Nauk kogoś, kto wesprze badania nad bombą atomową. Do nas przemawia jednak pewna analogia. Ostatnio czytaliśmy o Zygmuncie Aleksandrowiczu Lewoniewskim. Ów polski pilot zamieszkał w ZSRS a w międzywojniu okrzyknięto go sowieckim asem przestworzy. Miał starszego brata Józefa, który został w Polsce i również stał się pilotem. Wielu historyków uważa, że to właśnie …
Wyświetlono 25% materiału - 131 słów. Całość materiału zawiera 525 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się