Sobota, 17 sierpnia 2013
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru360
Krzysztof Varga jest wybitnym polskim pisarzem. Ernest Hemingway to też pisarz, chociaż nie tak wybitny jak Krzysztof Varga. Z faktu, że autor „Komu bije dzwon” był może nieco bardziej znany niż Krzysztof Varga, nie wynika wiele, by nie powiedzieć – nie wynika nic! Na łamach „Dużego Formatu” (nr 30/1035) Krzysztof Varga poinformował czytelników, że Ernest Hemingway był bucem. Ujął to tak: „w mojej świadomości występował on [Ernest Hemingway] raczej jako buc lansujący się ze sztucerem, wielbiciel corridy, myśliwy i wędkarz piszący”. Kiedy wybitny pisarz nazywa kolegę po fachu bucem, to zasługuje to na uwagę z co najmniej dwóch powodów. Powód pierwszy – w polskiej historii zarówno literatury, jak i krytyki literackiej żaden pisarz nie użył tego pojęcia w stosunku do choćby najbardziej znienawidzonego adwersarza. Nie posłużył się nim nawet Juliusz Słowacki wobec Adama Mickiewicza, chociaż zapewne autor „Balladyny” chętnie odesłałby tego ostatniego w krainę wieczności. Krzysztof Varga jako pierwszy wprowadza w obszar krytyki literackiej pojęcie „buc”. Należy to odnotować i docenić. To nowa jakość, definitywnie odsuwająca w niepamięć ten rodzaj krytyki literackiej, którą swego czasu uprawiali między innymi Ludwik Flaszen, Kazimierz Wyka czy Jan Błoński. Oni gubili się w zawiłościach subtelnych analiz literackich, które normalnemu czytelnikowi niewiele podpowiadały. Postmodernistycznym skrótem, czyli przez nazwanie pisarza „bucem”, można …
Wyświetlono 25% materiału - 206 słów. Całość materiału zawiera 826 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się