Poniedziałek, 29 stycznia 2024
JEST OSKARŻONY O 19 PRZESTĘPSTW
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 610 (2/2024)
Do katastrof, jakie przeszedł w ostatnich latach polski rynek książki, bezdyskusyjne zalicza się spektakularny upadek sieci Matras. Nie jest pewne, czy utracone pieniądze kiedykolwiek zasilą konta poszkodowanych wydawnictw, ale na ławie oskarżonych w końcu zasiądzie winny ogromnych perturbacji w sektorze wydawniczym. „Puls Biznesu” dotarł bowiem do aktu oskarżenia, który trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie Jerzego K., byłego prezesa i właściciela Matrasa. Po kilku latach potwierdziły się podejrzenia szefów wydawnictw, którzy mówili, że czują się oszukani przez Jerzego K. On sam wciąż zapewnia, że jest niewinny. O tym, kto ma rację, zdecyduje sąd. Kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, oszustwa kredytowe na prawie 200 mln zł, wyrządzenie szkód sieci księgarni Matras na ponad 90 mln zł, działania na szkodę wierzycieli, w tym faworyzowanie niektórych z nich, niezgłoszenie na czas wniosków o upadłość Matrasa i kilku innych firm, a także niewydanie ksiąg rachunkowych i innych dokumentów Matrasa zarządcy sądowemu oraz udzielanie mu nieprawdziwych informacji i wypranie około 80 mln zł pochodzących z przestępstw – to tylko część zarzutów, jakie usłyszał Jerzy K. Zarzuca się mu popełnienie aż 19 przestępstw. W latach 2014–17 Jerzy K. i jego współpracownicy uszczuplili – zdaniem śledczych – zaspokojenie wierzycieli Matrasa: SK Banku, wielu wydawców i innych kontrahentów. Łączna wartość ich niespłaconych wierzytelności wobec Matrasa, to – zgodnie z aktem oskarżenia – „nie mniej niż 124,9 mln zł”. Osobny zarzut działania na szkodę wierzycieli Matrasa dotyczy ujawnionej przez „Puls Biznesu” kontrowersyjnej umowy „cash poolingu”, zgodnie z którą pod koniec 2016 roku utargi z placówek zaczęły trafiać nie do kasy sieci księgarni, ale nowo utworzonej spółki Mat Finance. Umożliwiało to spłacanie tylko niektórych wierzycieli Matrasa kosztem pozostałych. Jak wskazuje Dawid Tokarz, autor artykułu, z działalnością MF wiąże się też kolejny zarzut pod adresem Jerzego K. – oszukania dostawców Matrasa na co najmniej 6,55 mln zł. Taką wartość miały towary, które pod koniec 2016 roku wydawnictwa wydały Matrasowi, zachęcone m.in. tym, że zapłata za nie …
Wyświetlono 25% materiału - 316 słów. Całość materiału zawiera 1266 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się