Poniedziałek, 23 marca 2009
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru243
Znów narażę się pani Katarzynie Wolff, ale gdy usłyszałem wyniki najnowszych badań Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej, to nie tylko złapałem się za głowę – jak dwa lata temu – ale wytrzeszczyłem dodatkowo oczy ze zdumienia. Nie wiem, gdzie popełniany jest metodologiczny błąd, ale wiem, że wyniki tych badań to wierutna bzdura (z całym szacunkiem dla aparatu naukowego IKiCz). To są dane fałszywe i szkodliwe. Budowanie na podstawie tych badań wyobrażenia o polskim czytelnictwie prowadzić będzie nie tylko ludzi książki, ale także dziennikarzy, publicystów i analityków do całkowicie błędnych wniosków i zupełnie niepotrzebnej depresji. Z badań wynika, że czytelnictwo spadło z 50 do 38 proc. Dwunastoprocentowy spadek nastąpił bez żadnego wyraźnego gospodarczego (badania przeprowadzono nim mogliśmy odczuć skutki kryzysu – w listopadzie 2008) czy kulturowego kontekstu. Przeciwnie, bardzo wiele obserwujemy trendów, które pokazują fałszywość badań zespołu kierowanego …
Wyświetlono 25% materiału - 138 słów. Całość materiału zawiera 552 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się