Wtorek, 5 maja 2020
Ryszard Koziołek: Wiele tytułów Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019, s. 304, ISBN 978-83-8049-942-3 Widzieli Państwo kiedyś eseistykę na polskich listach bestsellerów? No właśnie. Nie uczono nas esejów pisać, nie przywykliśmy do ich czytania. Na pohybel takiemu stanowi rzeczy polecam lekturę najnowszej książki Ryszarda Koziołka. „Wieloma tytułami” autor utwierdza nas w szczególnie potrzebnym dziś przekonaniu, że literatura fantastycznie splata się z życiem, a książki są narzędziem do jego obsługi. W twórczości eseisty pojawia się przy tym nowy pierwiastek: opowiadaniu o lekturach towarzyszy opowiadanie o sobie. W poprzednim zbiorze pt. „Dobrze się myśli literaturą” Koziołek zauważył, że w literaturze przestał obowiązywać jakikolwiek kanon. Trudno znaleźć dziś dziesięć książek, których lektura byłaby wspólnym doświadczeniem kilku, zapytanych o to znienacka, osób (sprawdziłam i potwierdzam). W dużym uproszczeniu: postmodernizm wyrugował zainteresowanie klasyką, która już nie powróciła do łask szerszej publiczności. Współczesny  czytelnik wybiera rzeczy nowe, co do zasady prostsze w odbiorze, a środowisko akademickie coraz chętniej bierze na warsztat literacką niszę, o której łatwiej powiedzieć coś oryginalnego. Ryszard Koziołek nic sobie z tego nie robi, żywiąc uzasadnione przekonanie, że powrót do klasyki jest konieczny dla zrozumienia dzisiejszej rzeczywistości, przede wszystkim społecznej i politycznej. Przekraczając ramy uniwersytetu, profesor literaturoznawstwa pozostaje niewymuszonym erudytą. Jest przenikliwy i ironiczny, wymaga skupienia, choć spoufala się z czytelnikiem. Mierzy celnie, obnażając absurdy polskiej rzeczywistości. Wszystko to czyni …
Wyświetlono 25% materiału - 215 słów. Całość materiału zawiera 860 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się