Wtorek, 9 lutego 2010
Spór o elektroniczny egzemplarz obowiązkowy
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru267
W połowie stycznia światowe media zelektryzowała wiadomość: „Znany jako Labba izraelski haker twierdzi, że złamał zabezpieczenie DRM produkowanego przez Amazon czytnika Kindle. Kontent z e-booków pochodzących z czytnika może być przenoszony do pliku PDF i dostępny dla każdego”. Fachowcy od zabezpieczeń plików (DRM) są w jednym zgodni – nie ma takiego kodu, którego społeczność hakerów nie potrafiłaby złamać. A przed łamaniem zabezpieczeń nie odstraszają coraz ostrzejsze sankcje prawne (polecam dostępny w Internecie tekst Erica S. Raymonda „Jak zostać hakerem”, w którym motywy działania przeciwników DRM zostały bardzo jasno określone). Jednocześnie z naturalnych powodów właściciele copyrightu, dysponenci treści, a do nich należą zarówno twórcy jak i m.in. wydawcy książek, nie mogą się zgodzić na udostępnienie treści bez zabezpieczeń, o ile nie zostanie wprowadzony taki model biznesowy, który zapewniałby przyszłe wpływy od plików pozbawionych ograniczeń DRM. Jednym z takich rozwiązań może być abonament na kulturę, wzorowany na abonamencie za korzystanie z telewizji kablowej lub telefonii komórkowej. Póki co, czeka nas jednak zapewne jeszcze kilka lat kultury cyfrowej zdominowanej przez DRM (do tematu zabezpieczeń postaram się wrócić w jednym z najbliższych wydań Biblioteki Analiz). Drażliwy temat zabezpieczeń dotyczy nie tylko umów z dystrybutorami treści cyfrowych (jak eClicto, Virtualo czy Nexto), ale także negocjacji pomiędzy Polską Izbą Książki a środowiskiem bibliotekarskim w sprawie elektronicznego egzemplarza obowiązkowego. Wydaje się, że Piotr Marciszuk, prezes PIK, który dotąd referował te rozmowy, niepotrzebnie uległ magii pozornych oszczędności na zastąpieniu egzemplarza fizycznego, egzemplarzem elektronicznym. W styczniu o wyrażenie opinii w tej sprawie poprosiliśmy użytkowników serwisu Rynek-Ksiazki.pl. Otrzymaliśmy 234 odpowiedzi na tak sformułowane pytanie: „Organizacje branżowe środowiska książki negocjują możliwość zmniejszenia liczby egzemplarzy obowiązkowych i częściowe zastąpienie ich egzemplarzem elektronicznym. Czy akceptujecie Państwo koncepcję egzemplarza elektronicznego?”. Ponad 60 proc. uczestników sondy odpowiedziało: „Nie, bo oszczędności wydawców mogą okazać się pozorne, a formy udostępniania książek w pliku trudno będzie skutecznie zabezpieczyć i kontrolować”. Odpowiedź „Tak, bo wydawcy będą ponosić niższe koszty, a biblioteki nie będą musiały inwestować w nowe magazyny” otrzymaliśmy od blisko 37 proc. osób. Nie miało w tej sprawie zdania 3 proc. Dlaczego obowiązkowy egzemplarz elektroniczny jest dla wydawców wielkim zagrożeniem? Po pierwsze, dlatego że łatwo mogą oni utracić kontrolę nad treścią (vide złamany DRM Kindle). Oczywiście, można powiedzieć, że takie samo ryzyko wydawca ponosi podpisując umowę z komercyjnym dystrybutorem e-treści. Różnica jednak polega na tym, że taką umowę wydawca podpisuje dobrowolnie i udostępnia te swoje treści, które chce zaoferować w e-sprzedaży, w dodatku …
Wyświetlono 25% materiału - 395 słów. Całość materiału zawiera 1582 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się