środa, 11 grudnia 2024
Silne, barwne i sprawcze kobiety od jakiegoś czasu idą przez literaturę ławą. Jako matki, jako istoty w opresji, jako wojowniczki, odbijające dla siebie świat. Chłopaki, panowie, mężczyźni zeszli na drugi plan. Owszem, bywają katami, dręczycielami, nieświadomymi, acz złośliwymi, zawalidrogami, ale postrzegani są na ogół z zewnątrz, pokazywani epizodycznie, migawkowo. Przez kobiety lub w związkach z nimi. Bywa, że i sami zabierają głos, a w tytule sygnalizują ważność swojej płci. Tom „Idzie tu wielki chłopak”* Grzegorza Bogdała, który jest wychwalany pod niebiosa (został uhonorowany właśnie mainstreamowym Gombrowiczem), chcę dziś zestawić z narracją stworzoną przez kobietę, Aleksandrę Igras, która debiutowała zbiorem „Mokra biel. Bambino”**. Statusy wydawnictw to antypody, co ma wpływ na publiczną recepcję tekstów i ich drogę do czytelnika. Pierwsze – o utrwalonej renomie i pozycji, organizujące modne warsztaty dla twórców (choćby na opowiadania właśnie), drugie – istniejące zaledwie pięć lat, choć chlubiące się odwagą i niezależnością od wszelkiego establishmentowego. Przyglądając się bohaterkom i bohaterom tych tekstów, zauważam równowagę ze wskazaniem. Co prawda w opowiadaniach Aleksandry Igras wyraźnie widać typowych samców alfa, robiących skutecznie ryzykowne biznesy, wyjeżdżających za granicę za kasą, sięgających po przemoc lub manipulację, żeby postawić na swoim, ale są i cwane gapy, są subtelni myśliciele i tragiczni ryzykanci, których dopada los w banalnej sytuacji, na przykład w czasie jazdy po tytułowe lody Bambino. To wprowadza nutę nostalgii, świadomość przemijania ma dopaść czytelnika, a śmierć jawić się jako nieznająca litości, na wskroś ironiczna Pani. Decyduje płeć opowiadacza, a to jest przeważnie narratorka powracająca wspomnieniami do dzieciństwa spędzanego na lubelskiej wsi, ale żyjąca w cywilizacji miejskiej, patrząca na przeszłość z dystansu. Nic dziwnego, że z zasady mocno zadumana. U Bogdała opowiada facet, w cyklu czterech najważniejszych tekstów (ich znaczenie podkreślone jest w tytule) to na ogół Szymon lub jego trzecioosobowy sobowtór, z wpisaną w jego myśli mową pozornie zależną, co …
Wyświetlono 25% materiału - 280 słów. Całość materiału zawiera 1121 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się