Wtorek, 4 lutego 2020
KTO POMOŻE BIBLIOTEKOM SZKOLNYM?
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 515 (2/2020)
Bibliotekarze szkolni listy piszą. Najczęściej o takiej treści: „Zwracamy się z prośbą o wsparcie i przekazanie naszej bibliotece książek lub innych nośników informacji. Jesteśmy biblioteką szkolną i podobnie jak inne placówki budżetowe borykamy się z problemami finansowymi. Mamy świadomość tego, że aby istnieć i rozwijać czytelnictwo, musimy mieć odpowiednie zaplecze”. Lub też: „Zwracam się z uprzejmą prośbą o wsparcie naszej szkoły o dodatkowe książki przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i młodzieży. Zbiór naszej biblioteki jest jednak ograniczony i wyposażony głównie w lektury, co wpływa na to, że  uczniowie, którzy lubią czytać, bibliotekę przewertowali już kilka razy w celu poszukiwania nowości. Bylibyśmy wdzięczni, gdybyście zechcieli Państwo podarować nam kilka egzemplarzy książek w celu uzupełnienia kącika czytelniczego w naszej bibliotece”. Najwięcej takich e-maili z prośbą o wsparcie trafia do wydawców, księgarzy, fundacji czy redakcji na początku września, wraz z początkiem roku szkolnego, lub w  czerwcu, kiedy brakuje nagród dla uczniów. „Tego typu prośby bardzo często do nas trafiają, niemalże codziennie” – potwierdziła Magdalena Zaleska z wydawnictwa Prószyński i S-ka. W internecie można natknąć się nawet na gotowe wzory listów do Rady Rodziców czy sponsorów z prośbą o sfinansowanie zakupu książek. Czemu bibliotekarze szkolni muszą posuwać się do takich kroków? Biblioteki szkolne, jak mówi się już od dawna, są niedofinansowane i niestety są na samym końcu na liście potrzeb w szkole czy też u organu prowadzącego. Biblioteki publiczne mają o wiele bogatszą ofertę, więc do nich w pierwszej kolejności pójdzie wprawiony czytelnik. Do tego dochodzi obcinanie etatów bibliotekarzy, a godziny pracy biblioteki pokrywają się z lekcjami uczniów, a po lekcjach są zamknięte. „Niestety, biblioteki szkolne z reguły nie …
Wyświetlono 25% materiału - 265 słów. Całość materiału zawiera 1061 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się