Wtorek, 28 kwietnia 2015
XXI Targi Wydawców Katolickich
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru406
Tegoroczna, już XXI edycja Targów Wydawców Katolickich, które trwały od 16 do 19 kwietnia, miała szczególny wydźwięk. Zeszłoroczny jubileusz pozostał w dużej mierze w cieniu odbywających się w tym samym czasie uroczystości z okazji kanonizacji dwóch papieży: Jana XXIII i – co dla nas ma najwyższą wagę – Jana Pawła II. Z tego powodu wiele wydarzeń, jakie miały się odbyć rok temu, przełożono na ten rok. Głównym ich elementem była niezwykle znacząca obecność licznych watykańskich instytucji kulturalnych, a także zapowiadany poprzednio przyjazd kardynała Gianfranco Ravasiego, przewodniczącego Papieskiej Komisji Kultury. Osobowość tego dostojnika kościelnego wykracza poza utarte schematy, czego najlepszym dowodem był jego udział w czasie pobytu w Warszawie, chociaż poza targami, w panelu dyskusyjnym o sytuacji Kościoła wraz z red. Adamem Michnikiem, a dzień wcześniej w dyskusji z prof. Jackiem Hołówką i prof. Magdaleną Środą. Natomiast w trakcie uroczystości otwarcia TWK, tradycyjnie w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, w jej wspaniałej scenerii, kardynał Gianfranco Ravasi wygłosił przesłanie zatytułowane „Niebezpieczeństwa i zalety w komunikacji. Krytyka i samokrytyka Kościoła”, w trakcie którego odwoływał się do dorobku wielu twórców, nie tylko katolickich, i z pamięci cytował teksty Franza Kafki, Jorge Luisa Borgesa czy Johanna Wolfganga Goethego. Z pewnością kard. Gianfranco Ravasi zaskoczył słuchaczy, gdy stwierdził, że współczesna komunikacja oparta jest na krótkich komunikatach tekstowych, a za najlepszy przykład tej tezy przywołał tweet, który zawiera zaledwie 140 znaków. Jego zdaniem, co wprawiło wielu obecnych w osłupienie, także Chrystus używał form komunikacji na kształt tweetów. Ich śladem w Piśmie Świętym są „logie” jak zaczerpnięte z Ewangelii Mateusza stwierdzenie „Oddajcie cesarzowi, co cesarskie, a Bogu to, co Boskie”. Ponadto pierwsze kazanie Chrystusa z Ewangelii Marka zawiera liczbę znaków podobna do współczesnego tweetu: …
Wyświetlono 25% materiału - 277 słów. Całość materiału zawiera 1109 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się