Wtorek, 7 kwietnia 2009
Felieton
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru244
Wrocławski wydawca Jan Akielaszek zwrócił się z dramatycznym apelem do parlamentarzystów wrocławskich: Ratujcie wydawnictwo Ossolineum! „Ani zabory, wojny, ani komunizm nie zniszczyły księgarń Ossolineum, mimo jawnie patriotycznej działalności wydawnictwa”. Argument, że Ossolineum od dziesięcioleci publikowało książki „jawnie patriotyczne” to dostateczna przesłanka, by wystąpić w obronie tej szacownej oficyny. Siłą rzeczy musiał on wywołać reakcje zatroskania. W obronie „jawnie patriotycznego” Ossolineum wystąpił poseł Jerzy Szmajdziński i… złożył w tej sprawie interpelację, na którą odpowiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski. Poinformował on posła Szmajdzińskiego, że nie będzie spłacał długów skomercjalizowanego wydawnictwa, bo nie widzi ku temu najmniejszych powodów, a następnie przekazał sprawę Adolfowi Juzwence, dyrektorowi Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, który wytłumaczył posłowi Szmajdzińskiemu w sposób przystępny, że „tu działają prawa rynku. Wydawnictwo jest firmą, a nie fundacją, jak Zakład Narodowy, więc nie może być wspierane z budżetu państwa”. Na takie dictum posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska, która wcześniej również wyraziła zaniepokojenie, wolała już nie eskalować interpelacyjnej aktywności i w celu nierozdrażniania ministra zrezygnowała z podobnego pytania, a na inne nie miała pomysłu. Jak łatwo zauważyć, wykonano dobrą, aczkolwiek nikomu niepotrzebną robotę: zatroskano się i pochylono nad losem „jawnie patriotycznej” oficyny, a następnie podjęto kroki, w konsekwencji zaś wszyscy poczuli się lepiej, zwłaszcza że właściciel Ossolineum, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, solennie zapewnił: „Staramy …
Wyświetlono 25% materiału - 208 słów. Całość materiału zawiera 832 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się