środa, 4 grudnia 2019
DYSKUSJA O TRENDACH WYDAWNICZYCH
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 511 (22/2019)
Sytuacja polskiego rynku książki jest nieciekawa, segment literatury ambitnej się kurczy, pojawia się coraz większy problem z jej dostępnością, bo duże sieci księgarskie sprzedają tylko literaturę popularną, natomiast księgarnie niezależne bez wsparcia państwa nie będą w stanie się utrzymać – to najważniejsze wnioski z debaty, która odbyła się 23 października w księgarni De Revolutionibus w Krakowie w ramach Festiwalu Conrada. Na temat trendów wydawniczych dyskutowali: Magdalena Dębowska, reprezentująca wydawnictwo Karakter, Sonia Draga, właścicielka wydawnictwa Sonia Draga i Krzysztof Cieślik, tłumacz, przedstawiciel Instytutu Książki. Spotkanie prowadził Marcin Wilk, autor bloga Wyliczanka. Wyjściem do dyskusji był przegląd najnowszej topki Empiku, na której królują książki Blanki Lipińskiej i Remigiusza Mroza, „Tatuażysta z Auschwitz” Heather Morris, poradnik „Jak mniej myśleć” i inne poświęcone głównie zdrowiu, kilka biografii, książeczki z Kicią Kocią i Puciem, ale też powieści Olgi Tokarczuk. „Przyszłość maluje się ciemno, co ostatecznie, jak uważam, jest na tę przyszłość perspektywą najlepszą” – tym cytatem Virginii Woolf podsumował zestawienie Marcin Wilk. – Ten wykaz obrazuje sytuację naszego rynku, poza publikacjami Olgi Tokarczuk nie ma tam żadnej ambitnej twórczości. Tak niestety wyglądają topki dużych sieci księgarskich, od których rynek jest uzależniony – mówiła Sonia Draga. – A duże firmy księgarskie kierują się wskaźnikami sprzedaży i w momencie kiedy książka na taką topkę nie wskoczy i nie zdobędzie odpowiednich wskaźników, to po kilku tygodniach wypada ze sprzedaży, nie jest już domawiana. I nie ma możliwości, żeby przekonać zespół zakupowy np. w Empiku do zmiany decyzji. Chyba, że zdarzy się cud, np. ekranizacja, bądź znacząca nagroda. I dodała: – Grupa czytających może nie jest wcale mała, ale ma ograniczone możliwości nabywania książek. Niestety, bez ustawy o stałej cenie książki, której jestem wielką orędowniczką, nie widzę żadnych perspektyw. Dla mnie przyszłość jawi się mrocznie – skonstatowała Sonia Draga. …
Wyświetlono 25% materiału - 272 słów. Całość materiału zawiera 1089 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się