Poniedziałek, 15 stycznia 2007
Czy debiutant ma szansę na wydanie książki?
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru186
Tytułem wstępu o niedalekiej całkiem przeszłości… Jak pamiętamy, początek lat dziewięćdziesiątych to zachłyśnięcie się wcześniej niedostępną literaturą angloamerykańską i brak na półkach książek rodzimych autorów. I żebyśmy mieli jasność – to nie pisarze przestali nagle pisać, nie brakowało również ludzi, którzy chcieli zadebiutować. Oni byli, tylko swoje manuskrypty, maszynopisy czy też dyskietki trzymali (schowali) głęboko w szufladach, nierzadko z kolekcjami odmownych listów od wydawców. Druga połowa poprzedniej dekady to stopniowy powrót zarówno czytelników, jak i wydawców, do literatury polskiej. Na polskiej scenie zajaśniały wtedy m.in. takie nazwiska jak Gretkowska, Tokarczuk, Stasiuk, pisarze debiutujący na początku lat dziewięćdziesiątych. Nie można tu odmówić istotnej roli ustanowieniu nagrody Nike, która znacząco przyczyniła się do spopularyzowania polskiej literatury wśród rzesz czytelników. Nadal jednak polscy wydawcy i krytycy, a co za tym idzie – i czytelnicy, interesowali się głównie polskimi książkami z tzw. najwyższej półki, podczas gdy w segmentach prozy popularnej królowali autorzy światowych bestsellerów. Przełomem stało się wydanie w roku 2001 przez Wydawnictwo W.A.B. książki Katarzyny Grocholi „Nigdy w życiu!”. Ogromny sukces tej i następnych powieści autorki uświadomił wszystkim ogromny i niewykorzystany dotąd potencjał tkwiący w rodzimych autorach literatury popularnej. Tak więc początek nowego milenium stał się też punktem przełomowym na polskim rynku wydawniczym. Podkreślam – rynku wydawniczym, a nie punktem przełomowym dla polskiej literatury. Bo to dwie całkiem niezależne do siebie sprawy. Debiutant dziś Dziś, sześć lat od tego wydarzenia, można spokojnie stwierdzić, że sytuacja pisarzy, którzy chcą zadebiutować i rzeczywiście mają coś do powiedzenia, jest dużo lepsza. Wpływa na to kilka czynników istotnych z punktu widzenia wydawcy. Pierwszym, moim zdaniem niebagatelnym, jest możliwość odegrania roli …
Wyświetlono 25% materiału - 263 słów. Całość materiału zawiera 1054 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się