Wtorek, 28 maja 2013
Na-molny książkowiec
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru5/2013
Gros propozycji pochodzi z kręgu około dwudziestu (w wersji pesymistycznej) albo siedemdziesięciu (w wersji optymistycznej) firm wydawniczych. Natomiast ci olbrzymowie, którzy przede wszystkim zapełniają półki księgarń, z konieczności ekonomicznej muszą koncentrować się w dużej mierze na takim portfelu propozycji, aby zapewnił im przetrwanie. Co, jak wszyscy wiemy, w dzisiejszym niestabilnym światku przepływów finansowych wymusza liczne cesje oraz koncesje. Na przykład z tak wyostrzanej perspektywy szalenie ciekawie wygląda ewolucja wydawnictwa Czarne. Monika Sznajderman i Andrzej Stasiuk bez wątpienia należą do wyjątkowo ambitnych przedstawicieli branży. Czarne rozpoczynało od książek wyjątkowo trudnych; znam dziennikarzy zajmujących się zawodowo działalnością recenzencką, którzy kilka lat wstecz z premedytacją rezygnowali z egzemplarzy gratisowych Czarnego i kupowali tomy za własne pieniądze, aby wspomóc szlachetny zapał nawiedzonej dwójki usadowionej wśród baranów w Beskidzie Niskim. Z czasem jednak egzotyczna Herta Müller traciła na egzotyce – zyskując co prawda na Noblu – inni autorzy Czarnego również porośli w piórka, przy okazji porządnie wyposażając państwa MS oraz AS w środki na dalsze poczynania, firma zaś z maleństwa, na które trzeba chuchać i dmuchać, zmieniła się w tygrysa. Tygrys – zwierz żarłoczny, więc trzeba go karmić obficie. Nie wiem, czy tylko stąd, lecz na …
Wyświetlono 25% materiału - 191 słów. Całość materiału zawiera 765 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się