Wtorek, 20 grudnia 2016
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru12/2016
Gdyby nie Lake District w podtytule książki "The Shepherd's Life", pewnie nie prosiłbym wydawcy o ten tom. Zagrała nostalgia, nieoczekiwanie i bez wyraźnego powodu - poznałem region przed wielu laty, mój teść był mu wierny do śmierci, klasyczny przypadek człowieka, który, choć poznał kawał świata, w gruncie rzeczy najlepiej czuł się w trójkącie tworzonym przez Cockermouth, Maryport i Allonby, z wodami zatoki Solway Firth przed frontowym oknem i zamglonymi zwykle wzniesieniami Lake District, które oglądał z podwórka. Nie miał wiele czasu na chodzenie po górach otaczających jeziora, farma zabierała go zbyt dużo, ale przy okazji naszych wizyt potrafił tak zorganizować zajęcia, by móc pokazywać coraz to nowe zakątki. Gdy w końcu przyznał, że zdrowie już nie to i doglądanie gospodarstwa zaczyna go męczyć, każda wizyta dzieci mieszkających w innych częściach kraju stanowiła okazję, by wyrwać się w teren. Nie oczekiwałem, że James Rebanks będzie chciał prowadzić mnie ścieżkami mego teścia, już sam tytuł - "Żywot pasterza" - sugerował coś innego. Ale szczerze mówiąc, nie wiem, czego właściwie spodziewałem się po tej książce. Lake District potrafi łatwo uwieść i nigdy nie brakowało piewców jego piękna. Jest pozornie przyjazny, otwarty, zapraszający do wędrówek i odpoczynku, pełen głębokich jezior z cudownie czystą wodą, malowniczych dolin, pubów ze świetnym lokalnym piwem i wygodnymi pokojami na piętrze - i zarazem groźny i nieprzewidywalny, z pogodą zmieniającą się nagle, temperaturą spadającąw ciągu godziny o kilkanaście nawet stopni, śnieżną zawieją pojawiającą się nie wiadomo skąd na szczycie, z którego widać zalane słońcem …
Wyświetlono 25% materiału - 245 słów. Całość materiału zawiera 980 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się