Wtorek, 27 lipca 2021
Taki tytuł przyszedł mi do gło­wy. Bo akurat Gilbert Bécaud śpiewał w tle „Quand il est mort, le poète”. Tekst niezbyt skomplikowa­ny: „Kiedy pochowano poetę, pła­kali wszyscy przyjaciele”. Oj tak, na pewno, zalewali się łzami. I jedynie nieutulona w żalu wdowa zastana­wiała się, co jej po tym łapserdaku przypadnie. Przez 70 lat od daty śmierci – tantiemy. Mógłbym się tu zająć oce­nami, ileż to tego będzie, jeśli tomik wydany w 500 egzemplarzach ku­piło 50 czytelników. Świetnie, jed­na dziesiąta nakładu (!) sprzeda­na, ale nie ujawniajmy może wyso­kości owego nakładu, wtedy ładniej to brzmi. Znam to z własnej wpad­ki – wydałem niegdyś arkusz poezji Henryka Grynberga i właśnie takie proporcje miała sprzedaż, 1:10. Nie­żyjący już właściciel księgarni Orbis w Londynie powiedział mi: „Prze­cież dałeś zbyt NISKĄ cenę, to ni­kogo nie przyciągnie”. Miał rację. A zatem tantiemy. Literatura ob­fituje w opowieści o ludziach, któ­rzy przez życie idą, uśmiechając się w drodze do banku – bo tam cze­kają na nich honoraria za piosen­kę, bestsellerową powieść, film nie schodzący z ekranów, nawet spryt­nie sprzedany dżingiel. O interne­towych milionerach nie …
Wyświetlono 25% materiału - 174 słów. Całość materiału zawiera 699 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się