Poniedziałek, 17 grudnia 2018
Na-molny książkowiec
Liczmy. Rodaków sięgających po jakiekolwiek teksty jest około 40 proc. (przeważają nieszczęśnicy w wieku szkolnym, z obowiązku sięgający po lektury). Zatem potencjalną grupę czytelników poezji trzeba, przy niezwykle optymistycznych założeniach, szacować na góra 100 tys. osób. Wedle moich osobistych intuicji szacunek wypadałoby jeszcze radykalnie obniżyć. Sądzę, że chodzić może o grono 30-50 tys. wariatów. Na ogół płody pióra starzeją się wraz z autorami. Ba, gorzej! Współczuję zdesperowanym nieszczęśnikom, gdy stawiają życiową stawkę nie na fizyczną prokreacyjność, ale na duchową kreacyjność. Lecz ich papierowe potomstwo na ogół odchodzi do piekieł radykalnie wcześniej niż oni… Oto smutny los ambitnych rodziców, ze szczętem zawiedzionych przez potomstwo. Ale mnóstwo osób jednak nie rezygnuje. Wcale nie tak mało publikuje się u nas tomików. Tyle że  sposoby ich rozpowszechniania odbiegają od rutynowej praktyki związanej z księgarnianym obiegiem. Książki poetyckie trafiają do zainteresowanych przede wszystkim przez internet, podczas spotkań autorskich i spędów poetyckich (też ich niemało!), wreszcie drogą prywatnej dystrybucji. Lub w ogromnej większości pozostają jedynie w wersji cyfrowej. Przy czym utarło się mniemanie, że wiersz egzystujący poza nośnikiem papierowym, więc obecny raczej w tej lub innej sieci społecznościowej, traci swą atrakcyjność dla chciwych „dostojności” oczu. Papier dodaje powagi. Też tak długo sądziłem. Wszelako zmieniam powoli zdanie. Bo skoro poeci i tak skazani są po większej części na egzystencję dzięki grupującym ich sieciowym portalom, stopniowo przyzwyczajamy się do lektury wierszy również na ekranach komputerów. Co oznacza istotne przemodelowanie sytuacji komunikacyjnej dotyczącej propozycji poetyckich. Wielu piszących skutecznie trafia do potencjalnych odbiorców …
Wyświetlono 25% materiału - 243 słów. Całość materiału zawiera 975 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się