Poniedziałek, 17 maja 2010
Twórczość w zoologu
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru5/2010
Problematyka „artystyczności” fotografii wciąż pozostaje żywa – niejednokrotnie trudno rozstrzygnąć które zdjęcia noszą piętno indywidualnej twórczości, które zaś są wynikiem rutynowych działań dokumentacyjnych mających na celu jak najwierniejszą rejestrację rzeczywistości. W omawianym wyroku problem ten nakłada się na jeszcze inny – a mianowicie zakres nabycia praw w umowie o pracę w sytuacji, gdy owocami tej pracy mogą być utwory – przedmioty podlegające ochronie prawa autorskiego. Książka o zoo Maria N. była zatrudniona w Parku Zoologicznym w P. na stanowisku technika-fotografika. Do tej obowiązków należało wykonywanie zdjęć na potrzeby dokumentacyjne pracodawcy. Park Zoologiczny w P. zlecił wydawnictwu w P. techniczno-edytorskie przygotowanie książki pt. „Ogród Zoologiczny w P.” W książce tej znalazło się 50 zdjęć wykonanych przez Marię N. Dwa z nich nie zostały opatrzone imieniem i nazwiskiem ich twórczyni. W 1977 roku Maria N. wystąpiła do Sądu Wojewódzkiego w P. z powództwem o ochronę praw autorskich przeciwko pracodawcy oraz wydawnictwu. Park Zoologiczny argumentował, że powódce nie należy się ochrona, gdyż po pierwsze wykonane przez nią zdjęcia nie są twórcze, lecz należą do kategorii „reporterskich zdjęć fotograficznych” (ustawa z 1952 roku o prawie autorskim wyłączała spod ochrony takie zdjęcia), po drugie zaś zdjęcia zostały wykonane przez powódkę w ramach stosunku służbowego. Sąd pierwszej instancji dopuścił dowód z opinii biegłego z zakresu fotografiki, który miał wskazać, które …
Wyświetlono 25% materiału - 214 słów. Całość materiału zawiera 856 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki