Czwartek, 31 sierpnia 2017
Co czytają inni
Jay Rayner – kucharz, krytyk kulinarny (miażdżące acz wiarygodne recenzje w brytyjskich mediach drukowanych), twarz doskonale znana z telewizyjnych programów, w których nie odpuszcza kandydatom na mistrzów patelni. I „okropny Żyd” wedle własnych słów – wyczytać tę autoprezentację można już we wstępie jego niewielkiej, liczącej zaledwie 140 stron książki „The ten (food) commandments” (Pegnuin Books), czyli „Dziesięć (żywieniowych) przykazań”. Rayner deklaruje się jako Żyd z urodzenia, przekonany ateista i osobnik uważający, że gdyby Mojżesz załapał się na „bacon sandwich”, czyli kanapkę z białego chleba z plasterkami lekko podsmażonego boczku dosmaczonego angielskim brązowym sosem (Amerykanie znają go jako sos do steków), to z pewnością zakaz jedzenia wieprzowiny nigdy by Żydów nie obowiązywał. I co z takim gościem począć? Ja bym mu uwierzył – ma dar przekonywania. Nie tylko, gdy mówi o dekalogu, według niego zestawie głównych haseł zaprezentowanych społeczności bez ujawniania „drobnego druku”. Przywołany przez niego Majmonides, XII-wieczny filozof żydowski, w swoim „Powtórzeniu Tory” omówił 613 – sześćset-trzy-naś-cie – przykazań prawa Mojżeszowego. Co Rayner skwapliwie podkreśla, wyciągając zakazy zupełnie dziś niezrozumiałe, w tym wiele dotyczących jedzenia i odżywiania się (gdyby komuś chciało się sprawdzać, u Majmonidesa mają numery od 176 do 208). I konkluduje: potrzebujemy własnego Mojżesza kulinariów, …
Wyświetlono 25% materiału - 197 słów. Całość materiału zawiera 789 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się