Sobota, 3 sierpnia 2024
Rozmowa z GRAŻYNĄ BETLEJ-FURMAN, autorką książki „Kuchnia łemkowska z Ropek”, właścicielką gospodarstwa Swystowy Sad w Ropkach w Beskidzie Niskim
Jak pani trafiła do Ropek? Rodzice mnie tutaj przywieźli, gdy miałam dwa latka. Wrócili do swoich rodziców, a moich dziadków. Odtąd mieszkam tutaj nieprzerwanie ponad pół wieku. A jak się narodził pomysł napisania książki o kuchni łemkowskiej? Z takim pomysłem nosiłam się od wielu lat. Chciałam, aby to była książka wspomnieniowa, ale w kontekście jedzeniowym. Bo dla mnie jedzenie to nie tylko pożywienie, ale też emocje i ludzie, z którymi zasiadamy do stołu, smaki i zapachy. Z kolei wydawnictwo Libra PL nosiło się z zamiarem wydania książki o kuchni łemkowskiej i zrobili rozeznanie, kto w okolicy dobrze gotuje – i tak zostałam zaproszona do współpracy. Jesteśmy w okolicy dość rozpoznawani. Od czterdziestu lat uczestniczymy w Watrze Łemkowskiej, czyli corocznym zjeździe Łemków z całego świata. To duża impreza kulturalna i my, od początku lat dwutysięcznych, ubrani w regionalne stroje częstujemy potrawami łemkowskimi, które przygotowujemy w domu. Sądecki Park Etnograficzny też nas zaprasza na łemkowskie imprezy. Skąd pani brała przepisy do książki? W niej opisałam to, co jedliśmy w domu, co przygotowywała moja mama i czego się od niej nauczyłam, np. proste przepisy na ciasteczka, które robiliśmy za czasów PRL. Książka zawiera też dużo przepisów przedwojennych. A czym charakteryzuje się kuchnia łemkowska? Przedwojenne przepisy to np. tłuczone ziemniaki ze zsiadłym mlekiem… Nic nadzwyczajnego, trudno o prostszy przepis. Łemkowszczyzna to wyższe partie Beskidu Niskiego i Sądeckiego, ziemie trudne w uprawie, otoczone lasami. Łemkowie pojawili się tu kilkaset lat temu i musieli sobie tę ziemię przygotować do uprawy. Dziś trudno sobie wyobrazić, jak ciężka to była praca, aby tutaj przeżyć i się wyżywić. Uprawiano żyto, orkisz, owies i pszenicę na lepszych skrawkach ziemi, sadzono dużo kapusty, czosnku, cebuli, fasoli i grochu. Na wstępie książki znajduje się zdjęcie, które w zasadzie mieści wszystkie produkty kuchni łemkowskiej. Kiedy podjęłam się opisania kuchni łemkowskiej, przyszło mi do głowy skojarzenie z grą w scrabble: dostajesz siedem liter i musisz ułożyć wiele słów – tak samo jest z kuchnią łemkowską, z tych paru produktów da się przygotować mnóstwo zaskakujących smakowo potraw. Podstawą kuchni są: ziemniaki, mleko, masło, śmietana, …
Wyświetlono 25% materiału - 339 słów. Całość materiału zawiera 1358 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się