Czwartek, 7 kwietnia 2022
Tak się złożyło, że pod koniec ubiegłego roku w ciągu dwóch tygodni odeszło dwóch moich kolegów – pisarzy. 18 grudnia zmarł prawie 90-letni prozaik Andrzej Chąciński, zaś 30 grudnia poeta, prozaik i malarz 78-letni Jacek Durski. Obaj znali się raczej przelotnie, ale ja znałam ich obu. Każdy z nich był mi na swój sposób bliski. Andrzej Chąciński okazał się moim dalekim krewnym. Moja praprapraprababka (cztery razy babka) Franciszka z Jasińskich Gorczycka, po śmierci pierwszego męża, a mojego prapraprapradziadka (cztery razy dziadka) Antoniego Onufrego Felicjana Gorczyckiego wyszła drugi raz za mąż za Teodora Doruchowskiego. Dla Andrzeja Chącińskiego był to praprapradziadek (trzy razy dziadek), a wspomniana Franciszka – prapraprababka (trzy razy babka). Sporo rozmawialiśmy więc nie tylko o literaturze, ale też o genealogii oraz przodkach. Nie tylko tych wspólnych. Do genealogii podchodziliśmy szeroko. Z kolei z Jackiem Durskim, z tej racji, że był plastykiem, a ja skończyłam historię sztuki, łączyły mnie wspólne zainteresowania nie tylko literackie, ale też plastyczne. To one były tematem wielu naszych rozmów. Miał też sentyment do mojego pierwszego imienia, bo Małgorzata, o której wielokrotnie pisał, a z którą rozłączy go okrutny los, była jego wielką miłością. Obaj pisarze w ostatnim roku wydali swoje ostatnie książki. Jacek Durski „Okno 2” – drugą część tryptyku, a Andrzej Chąciński „Wkrótce nadejdzie świt”. Obie książki to proza, i to autobiograficzna. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Chąciński bardziej pisze o innych przez pryzmat siebie. Poza tym jest to zbiór opowiadań. Durski o sobie i swoich przeżyciach mówi przez pryzmat innych. I jest to druga część czegoś, co jest całością. Obaj pisali innymi językami. Chąciński niemal reportażowo. Durski, jak przystało na poetę, poetycko. Nie chodzi więc o porównywanie książek, bo nie ma ono sensu. Zresztą nie w tym rzecz, bo nie zestawiałabym ich ze sobą, gdyby nie śmierć obu autorów. Książka Chącińskiego ukazała się w ramach „Kolekcji Literackiej” wydawanej przez Oddział Warszawski Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, którego prezeską byłam przez dwie kadencje, a teraz pełnię funkcję wiceprezeski. Znałam więc tę pozycję przed jej wydaniem, a także na wszystkich etapach wydawniczych. Chąciński był jednym z ostatnich autorów z tzw. „pokolenia Współczesności”, czyli pisarzy związanych z dwutygodnikiem literacko-artystycznym „Współczesność”, który był wydawany w Warszawie w latach 1956-71. Program pisma był związany z „małym realizmem”, czyli obserwacją życia, którego bohaterami często są zwykli, właśnie z życia wzięci bohaterowie. U Marka Nowakowskiego, z którym Chąciński się zresztą przyjaźnił, był to np. Benek Kwiaciarz. U Chącińskiego to różni bohaterowie o różnych imionach, wzorowani na konkretnych postaciach z życia. Zresztą… jedno z opowiadań było przedmiotem …
Wyświetlono 25% materiału - 386 słów. Całość materiału zawiera 1544 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się