Poniedziałek, 13 marca 2006
Bój o podręczniki trwa
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 163
Nie wiadomo dlaczego, ale akurat w Dzień Kobiet kraj obiegła ciekawa informacja. Jak podała „Trybuna”, Krystyna Szumilas, posłanka z ramienia Platformy Obywatelskiej, która w klubie partii odpowiada za sprawy edukacji, oceniła, że „jedyny pomysł rządzących na obniżenie cen podręczników to nakaz administracyjny”. Wiceminister edukacji, Jarosław Zieliński, uznał tę wypowiedź za niekompetentną, a wydawców biorących udział w pracach nad porozumieniem w sprawie cen książek, posądził o spisek z PO. W odpowiedzi na zarzuty pani poseł nieradzenia sobie ze sprawą, Jarosław Zieliński poinformował, że za brak porozumienia w tej materii odpowiada też PO, której interesów politycznych bronią niektórzy wydawcy. „Istnieje spisek kilku wydawców, wśród nich jest Piotr Marciszuk, którzy dbają nie tylko o swój interes biznesowy, ale również o jakiś interes polityczny. Oni postanowili nie dopuścić do tego, aby PiS osiągnął swój cel i obniżył ceny podręczników” – przytoczyła wypowiedź wiceministra „Trybuna”. Wspomniany spisek jest – według Zielińskiego – inspirowany przez PO. Już 9 marca, ukazała się odpowiedź Piotra Marciszuka, którą – także ze względu na bardzo błyskotliwy ton – drukujemy w ramce. 25 proc. lub czasopisma Żarty już niebawem mogą się jednak skończyć. 3 marca w siedzibie Ministerstwa Edukacji i Nauki odbyła się konferencja, w trakcie której poinformowano dziennikarzy, że resort „prawie” się dogadał z wydawcami. Jakie „prawie”, okazać się miało jeszcze tego samego dnia. Trzy godziny później z mediami spotkali się wydawcy, przekazując informacje, że na wieńczące wielotygodniowe negocjacje spotkanie przedstawiciele strony rządowej przynieśli dodatkowy zapis zmieniający w sposób nieuzgodniony bliskie podpisania porozumienie. Brzmi znajomo, nieprawdaż? Jak widać, nie tylko w III, ale i w IV Rzeczypospolitej, można narazić się na przykrości podczas nowelizowania ustawy. Przytoczmy to słynne zdanie: „Przyjęte zmiany [w wyborze, dystrybucji i zakupie książek – przyp.] stwarzają możliwość obniżki cen podręczników nowych i używanych o ok. 25 proc.”. – Nie jesteśmy w stanie zgodzić się na tak sztywny zapis – ustami Piotra Marciszuka, przewodniczącego Sekcji Wydawców Edukacyjnych PIK, protestują wydawcy. – Według naszych obliczeń, taka właśnie obniżka realnie powinna nastąpić – odparowuje wiceminister, Jarosław Zieliński. Rozmowy utknęły w martwym punkcie. W rozmowie z Biblioteką Analiz cytowany przedstawiciel resortu zdradził, że podstawą do takich obliczeń stały się ekspertyzy uzyskane „również od wydawców”. Ale raczej nie edukacyjnych, można by dodać, zgadując jednocześnie, w rachunki jakich to fachowców od książki szkolnej wczytuje się ministerstwo. Jak zatem widać, krajobraz na podręcznikowym froncie zmienia się co dnia. W poprzednim numerze Biblioteki Analiz informowaliśmy na pierwszej stronie, że wydawcom udało się porozumieć z …
Wyświetlono 25% materiału - 400 słów. Całość materiału zawiera 1600 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się