Poniedziałek, 26 marca 2007
Badania Biblioteki Narodowej
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru191
Aż o 8 proc. spadło w ciągu dwóch lat czytelnictwo w Polsce – wynika z najnowszych badań Biblioteki Narodowej. Jeśli czytamy, to częściej z obowiązku, niż dla przyjemności. Nowe badania Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej są alarmujące. Wynika, że w ciągu dwóch lat ponad 2 mln osób w ogóle przestało czytać, choćby sięgać po książki kucharskie czy poradnik dla majsterkowicza. Aż trudno w to uwierzyć, zwłaszcza że jest też ogromna grupa osób, które po jakąkolwiek książkę sięgnęły, ale incydentalnie. Zaledwie 17 proc. Polaków w 2006 roku przeczytało więcej niż sześć pozycji. – Spadek jest znaczący i trudno wskazać jednoznaczną przyczynę. Mógł to być przypadek jednorazowy, proszę zwrócić uwagę, że w 2006 roku nie było ani jednego książkowego hitu, takiego tytułu, który przyciągnąłby tą grupę, która nie czyta, lub czyta bardzo rzadko. Był to też rok wyborów parlamentarnych i prezydenckich, a po książki chętniej sięgamy w okresie społecznej stabilizacji. Kiedy dużo się dzieje w polityce, więcej szukamy bieżących informacji – wówczas gazety i media elektroniczne siłą rzeczy odciągają od książki. Niepokojącym trendem jest natomiast spadek liczby czytelników u osób z wyższym wykształceniem. Wynika to z tego, że obecnie coraz częściej edukacja kończy się na stopniu licencjata – nie oszukujmy się, nie są to typowi inteligenci, którzy będą w przyszłości wiernymi miłośnikami książek – mówi Katarzyna Wolff, kierująca badaniami. Kolejny raz potwierdziło się, że częściej czytają kobiety, one też częściej kupują książki. Co czytamy? Jedna piąta to lektury …
Wyświetlono 25% materiału - 237 słów. Całość materiału zawiera 949 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
Dostęp czasowy
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
Dostęp terminowy
Płatność kartą płatniczą lub przelewem
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail.
Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeżeli jesteś już abonentem Rynku Książki