Piątek, 20 stycznia 2017
Pisarz w służbie nauki
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru452
Narracja, fikcja literacka i czytanie książek ma konkretne, pozytywne przełożenie na postawy wobec zwierząt - ustalili naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Co ciekawe, istnienie wspomnianego wpływu udało im się ustalić i, co ważniejsze, zmierzyć wykorzystując profesjonalne narzędzia badawcze, dzięki współpracy z najbardziej uznanym polskim autorem kryminałów Markiem Krajewski. Samo badanie przeprowadził tercet naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego: kierujący zespołem filolog dr Wojciech Małecki (z Instytutu Filologii Polskiej), antropolog prof. Bogusław Pawłowski (kierownik Katedry Antropologii) oraz psycholog dr hab. Piotr Sorokowski (dyrektor Instytutu Psychologii). "Mówi się dziś, że >>Chata wuja Toma<< przyczyniła się do wojny secesyjnej, bo za sprawą tej książki Amerykanie przejęli się losem afroamerykańskich niewolników. I że powieść >>Czarny książę<<, jeden z największych bestsellerów w dziejach, doprowadziła w Wielkiej Brytanii do prawnego zakazu poddawania koni pewnym powszechnie wcześniej stosowanym okrutnym praktykom" - przypomina dr Wojciech Małecki. I choć pozytywny wpływ literatury na moralność czy postawy wobec innych wydaje się oczywisty, to - jak zwrócili uwagę naukowcy - potwierdzające ten efekt dane eksperymentalne są nieliczne. Co więcej, na przestrzeni lat mnóstwo "rzekomych oczywistych prawd" na temat ludzkiej psychologii ostatecznie nie wytrzymało próby eksperymentu. Wrocławskim uczonym szczególnie mocno doskwierał jednak brak danych eksperymentalnych, które opisywałyby wpływ narracji na stosunek człowieka do zwierząt. Zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, iż w ostatnich latach temat praw zwierząt i ich traktowania staje się w społeczeństwie coraz ważniejszy. Przykładowo coraz więcej osób angażuje się np. w działania na rzecz praw zwierząt czy poprawy warunków ich funkcjonowania. Naukowcy z Wrocławia postanowili więc ten efekt zmierzyć, choć badania tego rodzaju stanowią nie lada wyzwanie, głównie dlatego, że czytanie jest czynnością swobodną i intymną, która "mało ma wspólnego z optymalną dla badań oprawą laboratoryjną". …
Wyświetlono 25% materiału - 274 słów. Całość materiału zawiera 1098 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się