środa, 11 czerwca 2014
Wolna droga bezpłatnych podręczników
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru383
Za łączną kwotę 3,8 mld zł w ciągu najbliższej dekady państwo sfinansuje podręczniki dla uczniów znajdujących się w systemie edukacji ogólnej. 30 maja sejm przyjął przygotowaną przez MEN nowelizację ustawy o systemie oświaty, która wprowadza bezpłatne podręczniki dla pierwszoklasistów od września 2014 roku oraz dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów – od 2017 roku. Wynika z tego, że zgodnie z przyjętą nowelizacją MEN stopniowo, począwszy od 2014 roku i w latach kolejnych, wyposaży w darmowe podręczniki uczniów klas I-III szkół podstawowych. Ich wydawcą będzie resort edukacji. Także kwestie produkcyjne pozostaną w kompetencjach podmiotów uzależnionych od administracji centralnej, co oznacza, że poza sektorem wydawniczym na realne straty ekonomiczne skazany jest również sektor poligraficzny. Ponadto MEN zamierza finansować zakup podręczników dla uczniów klas IV-VI i gimnazjalistów. „Od 2017 roku wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą mieli zapewnione darmowe podręczniki, które będą własnością szkół” – czytamy w komunikacie na stronie MEN. Pierwszą część bezpłatnego podręcznika dla pierwszoklasistów MEN skierował już do druku. Na rozstrzygnięcie czeka jednak rozpisany przez resort przetarg na dostawę darmowych książek do szkół, który jak się dowiedzieliśmy, nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem najbardziej renomowanych, a co za tym idzie najbardziej efektywnych firm logistycznych w kraju. Podsumowując, na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych z budżetu państwa przeznaczonych ma zostać w 2014 roku 66 mln zł (środki mają pochodzić m.in. z rządowego programu „Wyprawka szkolna”, w ramach którego dofinansowany jest zakup podręczników i pomocy dydaktycznych dla uczniów z najbiedniejszych rodzin), w 2015 – 290 mln zł, w 2016 – 317 mln zł, a w 2017 – 357 mln zł. Wróćmy jednak do zmian zasad funkcjonowania dystrybucji podręczników, które od tego roku zafundował rynkowi rząd. Jednocześnie należy przypomnieć, że zniesienie obowiązku informowania przez dyrektorów szkół, do 15 czerwca, …
Wyświetlono 25% materiału - 288 słów. Całość materiału zawiera 1155 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się