Poniedziałek, 15 grudnia 2014
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru396
Badania światowe odnotowują stały spadek liczby użytkowników bibliotecznych stron www i katalogów online. Coraz mniej osób wykorzystuje zasoby bibliotek do celów informacyjnych i traktuje strony biblioteczne jako punkt startowy kwerend. Odsetek takich zachowań wynosi mniej niż 1 proc. W tej sytuacji Biblioteka Narodowa, podobnie jak inne centralne biblioteki na świecie, podjęła intensywne prace nad modernizacją swoich serwisów katalogowych i bibliograficznych. Od 1 stycznia 2014 roku wszystkie typy publikacji wpływające jako egzemplarz obowiązkowy są katalogowane nie później niż w 24 godziny od wpływu do BN, dzięki czemu biblioteki w Polsce szybko otrzymują do skopiowania pełne opisy katalogowe, zaś użytkownicy dostęp do aktualnej produkcji wydawniczej. W odpowiedzi na postulaty środowiska naukowego od 1 października 2014 roku katalogowane są również artykuły w publikacjach zbiorowych, indeksowaniu podlegają także wszyscy autorzy, nawet jeśli jest ich więcej niż trzech. Od 24 października 2014 roku we współpracy z Instytutem Książki i organizacjami reprezentującymi środowisko wydawców Biblioteka Narodowa uruchomiła serwis e-ISBN służący do elektronicznego nadawania i zarządzania numerami ISBN oraz powiązanymi z nimi danymi. Jest to pierwsza w Polsce e-usługa publiczna skierowana do …
Wyświetlono 25% materiału - 175 słów. Całość materiału zawiera 702 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się