Wtorek, 2 lipca 2024
Rozmowa z MARCINEM SILWANOWEM, autorem kryminałów osadzonych w Białymstoku
Lubi pan książki Raymonda Chandlera? Pytam, bo ten pisarz wymyślił Philipa Marlowe’a, chyba najsławniejszego prywatnego detektywa w literaturze. Być może okażę się profanem, ale muszę wyznać, że nie czytałem do tej pory żadnej powieści Chandlera. Tak się bowiem złożyło, że w młodości pochłaniałem tomy opisujące przygody innego, nie mniej legendarnego detektywa, a mianowicie Sherlocka Holmesa. Kto wie, czy to nie wtedy właśnie wykuwało się moje zamiłowanie do drobiazgowej i metodycznej pracy w oparciu o dedukcję i analizę. W CV detektywa Marcina Silwanowa widnieje, że specjalizuje się w sprawach genealogicznych… Tak, jest to nieodmiennie pewna zagadka i stosunkowo często bywam o to pytany przy różnych okazjach. Okoliczności złożyły się w ten sposób, że któregoś dnia stanąłem przed wyzwaniem w postaci zlecenia dotyczącego ustalenia, czy pewna osoba, żyjąca w pierwszej połowie ubiegłego wieku, pozostawiła po sobie spadkobierców. Była to dla mnie fantastyczna przygoda, ale też przeżycie emocjonalne. Poprzez archiwalia mogłem niejako dotknąć osób i wydarzeń sprzed wielu lat, wejść w pewien sposób w ich życie prywatne, aby móc zadziałać współcześnie. Być może z boku nie wydaje się to tak atrakcyjne, ale dla mnie było to niezwykłe przeżycie. Towarzyszył mu dreszczyk, myślę, że wcale nie mniejszy niż ten, który był udziałem Indiany Jonesa. Wtedy też okazało się, że potrafię odnaleźć potrzebne informacje w archiwaliach, a do tego połączyć je z osobami czy miejscami żyjącymi współcześnie i cóż, dalej potoczyło się to już powoli samo, w postaci kolejnych zleceń dotyczących choćby ustaleń w sprawach spadkowych. …
Wyświetlono 25% materiału - 229 słów. Całość materiału zawiera 918 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się