Wtorek, 8 marca 2016
Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru1/2016
Pod koniec każdego roku w grudniu, Polska Sekcja Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych - PS IBBY - przyznaje jedne z ważniejszych nagród i wyróżnień w dziedzinie książek dla dzieci i młodzieży.  Choć konkurs na Książkę Roku PS IBBY wciąż budzi emocje głównie w środowisku branżowym, a same nominacje nie są specjalnie nagłaśniane, czy szerzej komentowane, to zwycięskie tytuły stają się rozpoznawalne. Okładki sygnowane znakiem graficznym nagrody stanowią rekomendację dla sporego grona odbiorców. Docenione przez jury tytuły zostają opisane w katalogach i broszurach promocyjnych. Czytelnicy z całego świata mają szansę zobaczyć te książki podczas prestiżowych konkursów międzynarodowych, m.in. Targów Książki Dziecięcej w Bolonii.  W konkursie mogą brać udział książki wydane od listopada roku poprzedzającego rok konkursu do października roku, w którym jest on organizowany - napisane bądź zilustrowane przez żyjących twórców. Jury konkursu przyznaje po dwie nagrody główne w kategorii literackiej (książka dla dzieci; książka dla młodzieży) oraz graficznej (książka obrazkowa; ilustracje i projekt graficzny), wyróżnienia honorowe w obu kategoriach, a także nagrodę za upowszechnianie czytelnictwa dla dzieci i młodzieży. Do tegorocznego konkursu zgłoszono niemal dwieście tytułów. Spośród nich wybrano dwadzieścia siedem publikacji. Do nagrody literackiej nominowano piętnaście, do graficznej dwanaście tytułów. Cztery spośród nominowanych książek zdobyły nagrody główne, dziesięć honorowe wyróżnienia. Składanie rzeczywistości Tegoroczne nagrody literackie podejmują trudne, odzwierciedlające chaos współczesnego świata tematy. Jury literackie pod przewodnictwem Ireny Bolek- Wiącek Główną Nagrodę Literacką w kategorii "książka młodzieżowa" przyznało Małgorzacie Wardzie za "5 sekund do Io" (Media Rodzina). Autorka odważnie i sugestywnie kreuje świat nastoletniej bohaterki Miki, która po dramatycznej strzelaninie w szkole próbuje na nowo poskładać swoją rzeczywistość. Małgorzata Warda wprowadza nastolatkę do świata cyberprzestrzeni, by w interesujący i daleki od moralizatorstwa sposób opowiedzieć o ważnych kwestiach. "Mat i świat" (Krytyka Polityczna), książka Agnieszki Suchowierskiej, która zdobyła Główną Nagrodę Literacką w kategorii "książka dziecięca" jest również daleka od sielankowej bajki dla dzieci. Główny bohater, pluszowy miś - Mat powstaje w chińskiej fabryce zabawek. Stąd rozpoczyna swoją międzynarodową wędrówkę od najzamożniejszych rezydencji po najuboższe zakątki świata. "Mat i świat" to metaforyczna opowieść o rozwarstwieniu współczesnego świata, o jego wielkiej różnorodności, a …
Wyświetlono 25% materiału - 340 słów. Całość materiału zawiera 1363 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się