Wtorek, 25 listopada 2014
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru395
Na początku bieżącego roku w MKiDN zaprezentowano wstępne wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu „Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce”. Badania te wykonane zostały przez PIK, a ich wynik przedstawili wiceprezes PIK Barbara Jóźwiak i Paweł Kuczyński. Nie wiem, jakie są dalsze losy owych – jak podkreślają autorzy – wstępnych dociekań. Już jednak wstępny materiał wydaje mi się bardzo interesujący, zwłaszcza w kontekście następujących słów Pawła Kuczyńskiego: „Ze względu na taki horyzontalny charakter badania uzyskane dane określamy mianem ‘diety tekstowej’. Chodzi o to, aby zarejestrować wszystkie formy kontaktu respondenta z tekstem” (cyt. za „Transformacja czytelnictwa”, Biblioteka Analiz, 4 lutego 2014). Pomyślałem, że w duchu założeń metodologicznych owego raportu sam spróbuję odpowiedzieć na szczegółowe pytanie: jak wygląda „dieta tekstowa” Polaków w miejscu pracy, a konkretnie w czasie tzw. przerwy śniadaniowej. Badania te przeprowadziłem na… jak to się mówi?… Aha! przypomniałem sobie: przeprowadziłem je na „dużej i reprezentatywnej próbce respondentów”, a potem to wszystko sfokusowałem, zanalizowałem i mi wyszło… Otóż pierwszy i najbardziej zaskakujący wniosek z moich badań jest taki, że „przerwa śniadaniowa” służy wielu rzeczom, ale tylko w minimalnym stopniu spożywaniu śniadania. Na przerwie śniadaniowej pali się papierosy, oczywiście na zewnątrz budynku, na ogół pod specjalnym zadaszeniem, i nie robi się wtedy nic, czyli tępo patrzy się w ścianę w beznadziejnym poczuciu, że trzeba …
Wyświetlono 25% materiału - 214 słów. Całość materiału zawiera 856 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się