Wtorek, 17 maja 2022
ROZMOWA Z ANNĄ WOLIŃSKĄ, WŁAŚCICIELKĄ FIRMY LEXICON
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 569 (9/2022)
W ubiegłym roku w październiku odszedł od nas Maciej Woliński, założyciel firmy Lexicon, zasłużony księgarz, wspaniały znawca publikacji naukowych. Teraz to ty zajmujesz się jej prowadzeniem. Tak, to przejście jednak niewiele zmieniło w moim życiu. Tata już od pewnego czasu chorował i tak naprawdę to ja zarządzałam firmą. A od jak dawna jesteś związana z Lexiconem? Od zawsze! Od najmłodszych lat pomagałam rodzicom w prowadzeniu firmy. Gdy miałam 15 lat, pisałam w ich imieniu listy do wydawców. A potem, od 22. roku życia, zaczęłam pracę na pełen etat. Na pewno różniliśmy się z tatą podejściem – on utrzymywał kontakty towarzyskie, a ja, tak jak mama, pracowałam w sercu firmy. To mama stworzyła cały mechanizm działania i funkcjonowania firmy. Przypomnijmy, jak doszło do jej powstania… Tata, Maciej Woliński, przez wiele lat pracował w księgarni w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Tam poznał też mamę, Grażynę. Zajmowali się wydawnictwami zagranicznymi i to ona zainspirowała go do tego, żeby wspólnie stworzyli własną firmę eksportującą polskie książki. W PRL-u, czyli do 1989 roku monopol na eksport książek miała Ars Polona. 1990 rok był momentem złamania tego monopolu. A Maciek był jedną z tych osób, które łamały monopol… Lexicon powstał 1 kwietnia 1990 roku. Pierwsza siedziba znajdowała się w wynajmowanym mieszkaniu przy ulicy Grójeckiej, centrum dowodzenia stanowiła kuchnia. Takie były początki. Tata miał ogromne zamiłowanie do Polski, tak został wychowany, pochodził z rodziny, która bardzo pielęgnowała tradycje. Kochał polskie książki, a jego życiową misją była promocja polskiej kultury za granicą. We mnie również tę misję zaszczepił. W Lexiconie uważamy, że książki są znakomitym sposobem na prezentowanie naszej ojczyzny z wartościowej i ważnej strony. W tym roku mija 32. rok działania na rynku firmy Lexicon. Od niedawna nastąpiła zmiana nazwy… Tak, teraz firma działa pod moim imieniem i nazwiskiem: Lexicon Anna Wolińska. Forma działalności? Jest to jednoosobowa działalność gospodarcza. Ile osób jest dziś zatrudnionych w firmie? Dziewięć plus ja. Poszukujemy obecnie jeszcze dwóch osób do naszego zespołu, co stanowi wyzwanie. Nasza firma jest kameralna, rodzinna i przyjacielska, musi się znaleźć ktoś, kto do nas będzie pasował. A jak wygląda struktura pracy? Mimo że firma jest mała, wyodrębniliśmy kilka działów. Dwie osoby zajmują się zamawianiem książek i wyszukiwaniem nowości. Ja również w tym uczestniczę. Trzymam rękę na pulsie, tak jak mnie tata nauczył. Kontynuuję jego misję, bo uważam, że jest słuszna. Pracownik …
Wyświetlono 25% materiału - 386 słów. Całość materiału zawiera 1547 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się