Poniedziałek, 28 października 2013
Marcel Reich-Ranicki (2.06.1920-18.09.2013)
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru10/2013
Pisanie o twórcy, który urodził się w początkach XX wieku w Europie środkowej łączy się z próbą pokazania rzeczywistości, która była następstwem wybuchu drugiej wojny światowej. Agresywne zachowania Niemiec hitlerowskich dotyczyły szaleńczych pomysłów zdobycia innych terytoriów i wyniszczenia narodów, które uznano za szkodliwe dla niemieckiego państwa i pasożytnicze dla ludzkości. W takiej roli jeszcze przed 1939 rokiem wystąpili Żydzi, a po rozpoczęciu wojny Słowianie. Ponadto Hitler uzasadniał swoje parcie na wschód zniszczeniem reżimu komunistycznego w Rosji, co mogło się podobać reszcie Europy. W takich warunkach i takiej atmosferze wzrastał Marcel Reich, polski Żyd urodzony na Kujawach we Włocławku w 1920 roku. Trudno sobie wyobrazić bardziej klasyczne sytuacje, w których kolejno się znajdował. Po przeniesieniu się z rodziną do Berlina w 1938 roku uzyskał maturę, w kilka miesięcy później przekroczył ponownie granicę wschodnią w ramach znanej akcji, w trakcie której Żydzi zamieszkali w Niemczech, ale nie mający niemieckiego obywatelstwa przymusowo byli wydalani do Polski. Po latach tę sytuację nazwał ponownym wypędzeniem z raju. Znajomość dwóch języków – polskiego i niemieckiego niewątpliwie ratowała mu życie: podczas osadzenia w getcie warszawskim i w dalszych kolejach wojennego i powojennego życia. W getcie poznał swoją późniejszą żonę Teofilę (nazywaną zdrobniale Tosią), był tłumaczem w Judenracie oraz pisał recenzje muzyczne do wydawanej w getcie po polsku „Gazety Żydowskiej”. Przed wywiezieniem do obozu śmierci w Treblince w 1943 roku Reichowie uciekli ostatecznie na warszawską Pragę i tu doczekali wkroczenia Armii Czerwonej we wrześniu 1944 roku. Przez nowe władze PKWN Marcel Reich został zagospodarowany w ten sposób, że w końcu 1944 roku był cenzorem w Lublinie, potem zatrudniony był w wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego …
Wyświetlono 25% materiału - 266 słów. Całość materiału zawiera 1064 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się