Poniedziałek, 26 listopada 2012
Ranking Bibliotek 2012
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru342
Na początku listopada po raz drugi redakcja dziennika „Rzeczpospolita” i Instytut Książki zaprezentowały wyniki zorganizowanego wspólnie Rankingu Bibliotek. Inicjatywa ta ma na celu prezentację „przykładów najlepszych praktyk i miejsc, w których dzięki współpracy lokalnych władz i zapaleńców udaje się przekształcać biblioteki w miejsce spotkań nie tylko z ludźmi, ale także z wiedzą i kulturą”. W tym roku badaniem zostało objętych ponad 2300 bibliotek z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców, na ankiety badawcze opowiedziało 700. Do projektu dołączyło wiele nowych placówek, a niektóre znacznie poprawiły także zajmowaną pozycję, w porównaniu z premierową edycją. Wśród tych ostatnich znalazła się m.in. biblioteka z gminy Kijewo Królewskie (województwo kujawsko-pomorskie), która przesunęła się w zestawieniu aż o 404 miejsca – z 498. pozycji na 94., czy biblioteka z gminy Susz (warmińskomazurskie), która awansowała o 350 miejsc (z 566. na 216.). Czego dowiedzieliśmy się z analizy ankiet przeprowadzonej w ramach opracowywania rankingu? Wyraźnie widać pozytywne efekty programów modernizacji bibliotek publicznych, w tym ich komputeryzacji i informatyzacji. Niemal we wszystkich bibliotekach można skorzystać z internetu, a ok. 60 proc. tej populacji stanowią miejsca z dostępem do sieci Wi-Fi. Nieco słabiej prezentuje się kwestia dostępności do księgozbioru za pośrednictwem internetu – posiadanie katalogu o takim charakterze deklaruje 45 proc. przebadanych jednostek. Duże zróżnicowanie charakteryzuje również stopnień cyfryzacji zbiorów. Dostęp online …
Wyświetlono 25% materiału - 219 słów. Całość materiału zawiera 878 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się