Sobota, 13 listopada 2010
Książką w płot
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru10/2010
Od lat powtarzam z uporem, że osoby o nazwiskach zaczynających się na „Wol…”, przejawiają szczególną sprawność w zakresie twórczości literackiej. Zresztą, dzieje światowej literatury nie skąpią w tej materii przykładów – rzućmy więc garść, wybranych na chybił-trafił. Volcacius Sedigitus (przełom II i I wieku przed Chrystusem) – mistrz jambicznego senaru, którym złożył poemat „De poetis”. Wolfram von Eschenbach (1170-1220) – złotousty minnesinger, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli epiki średniowiecznej. Wolan Andrzej (1530-1610) – niezwykle sprawny polemista protestancki, zwany „papieżem kalwinów litewskich”, godny przeciwnik Piotra Skargi. Wolf Samuel (1549- -1591) – poeta polsko-łaciński odznaczony za swe literackie osiągnięcia wieńcem laurowym przez króla Stefana Batorego. Wolski Tomasz Stanisław (1700-1736) – dowódca floty papieskiej, co swe przygody z wojen tureckich pięknie spisał i w formie memuarów potomnym zostawił. Wolff-Bekker Betje (1738-1804) – holenderska autorka modnych w jej czasach psychologiczno-obyczajowych powieści epistolarnych. Wollstonecraft- Shelley Mary (1797-1851) – żona Shelley’a, matka „Frankensteina”. Wolfe Thomas (1900-1938) – twórca swoistego amerykańskiego roman a clef. Wolfe Gene (1931) – znany fantasta, autor cykli o nowym długim i krótkim Słońcu. Wystarczy. No, chyba żeby jeszcze, w sposób nieco naciągany, włączyć do powyższego grona Woltera (który wprawdzie nazywał się Franćois Marie Arouet, ale zorientowawszy się, jak łatwo mu …
Wyświetlono 25% materiału - 197 słów. Całość materiału zawiera 789 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się