Piątek, 31 marca 2006
Stan równowagi
Czasopismo"Magazyn Literacki Książki"
Tekst pochodzi z numeru3/2006
Zamysł obniżenia o połowę cen polskich podręczników szkolnych najlepiej puentuje przysłowie mówiące, że dobrymi intencjami wybrukowane jest piekło. Władza chciałaby pomóc biedniejszej części społeczeństwa w dostępie do edukacji, jednak w tym celu zamierza wybrać sposób najgorszy z możliwych. Administracyjna regulacja cen podręczników szkolnych doprowadzi bowiem do negatywnych skutków, które najboleśniej odczują rodziny o najniższych dochodach – to nieuniknione. Pogwałcenie jednej z podstawowych zasad gospodarki rynkowej, jaką jest swoboda kształtowania cen, w każdej sytuacji przynosi skutki odwrotne do zamierzonych. W gospodarce rynkowej najskuteczniejszym strażnikiem niskiej ceny jest mechanizm konkurencji. Prawa rządzące konkurencją prowadzą nie tylko do obniżania cen i zysków producentów, ale również zmuszają do poprawy jakości oferowanych dóbr i usług. Spektakularnym i bezdyskusyjnym, wręcz podręcznikowym przykładem skutecznej roli konkurencji jest rynek telefonii komórkowej. Uruchomiony siedemnaście lat temu mechanizm konkurencji na rynku podręczników szkolnych doprowadził do pożądanego stanu: na rynek trafiają wartościowe merytorycznie książki do nauki w szkole, o wysokiej jakości wykonania przy umiarkowanym poziomie zysków przedsiębiorców trudniących się ich wydawaniem, drukowaniem i dystrybucją. Autorzy podręczników zdobywają rynek i utrzymują się na nim dzięki staraniom o uzyskanie wysokiego poziomu merytorycznego, dobór najnowszych informacji, przejrzystość toku wywodów itd. Wydawcy dbają o estetyczny druk, wysoką jakość i trwałość książek edukacyjnych. Nauczyciele mogą dokonywać wyboru podręczników z szerokiej …
Wyświetlono 25% materiału - 204 słów. Całość materiału zawiera 818 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się