Poniedziałek, 15 czerwca 2015
Naciąganie terminów dla e-podręczników
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru409
„Dwa pierwsze testowe podręczniki są już gotowe” brzmi tytuł najnowszej (sic!) informacji zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakładce „Cyfrowa szkoła”. Byłaby to pozytywna wiadomość, gdyby nie fakt, że informacja została tam zamieszczona... niemal równo 12 miesięcy temu, bo 27 czerwca ubiegłego roku. I jest to najlepszy dowód, że od tego czasu MEN nie miał się już czym pochwalić, a wypływające z resortu informacje potęgują poczucie niesamowitego bałaganu wokół tego projektu. Tekst na temat „czarnej dziury”, w jaką wpadły e-podręczniki, zamieszczony przed miesiącem w Bibliotece Analiz (nr 10/2015 z 12 maja), zakończyliśmy wezwaniem, aby „ktoś się obudził, rąbnął ręką w stół i zerwał z arogancją urzędników i polityków”. Nic z tego, możemy wszyscy szczekać jak przysłowiowe psy, a karawana do nikąd idzie dalej, zaś resort oświaty brnie w kolejne kompromitacje. Wpierw na naszą prośbę o informację o rzeczywistych terminach wprowadzenia e-podręczników, z opóźnieniem, ale odpowiedział Jakub Osiński, rzecznik prasowy Ośrodka Rozwoju Edukacji. Jego list zamieściliśmy w kolejnym numerze Biblioteki Analiz (nr 11/2015 z 28 maja). Wynika z niego, że w zasadzie wszystko jest w porządku, bo „projekt jest realizowany zgodnie z harmonogramem”, chociaż, jak nam się wydaje, harmonogram został wydłużony jakby był z gumy, bo „docelowa wersja 3.0” ma być gotowa nie przed 1 września, jak wcześniej zapowiadano, lecz dopiero 30 września. Prace przebiegają w odpowiednim tempie i są już bardzo zaawansowane, w poszczególnych elementach projektu jest to 96, 98 a nawet 100 proc., chociaż są przedmioty, w których zaawansowanie wynosi tylko 80 proc., ale rzecznik ORE zapewnia, że wszystko będzie ukończone w terminie, do tego trwają właśnie szkolenia dla 1400 nauczycieli, którzy zapoznają się „z metodami wykorzystywania e-podręczników i e-zasobów”, a w czerwcu rozpocznie się szkolenie dla kolejnej grupy nauczycieli. List rzecznika ORE otrzymaliśmy 14 maja, ale nie zdążył nas uspokoić, bo zaraz potem, a konkretnie, 27 maja Artur Grabek zamieścił w „Rzeczpospolitej” kolejny tekst o e-podręcznikach, z którego wynikało, że termin zakończenia prac nad e-podręcznikiem ORE „rozciągnęło” jeszcze dalej, bo aż do 15 listopada. Informacja pochodziła ze strony internetowej ORE. Autor artykułu powtórzył ją w następnym tekście w „Rzeczpospolitej”, jaki ukazał się w wydaniu z 3-4 czerwca, ale przytoczył też wypowiedź minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej, która zapewniła, że e-podręczniki zostaną „pokazane” przed 1 września, ale zaznaczyła przy tym, że „pokazanie” nie kończy prac nad …
Wyświetlono 25% materiału - 377 słów. Całość materiału zawiera 1511 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się