Czwartek, 15 grudnia 2022
Annie Ernaux Bliscy tłum. Agata Kozak, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2022, s. 320, ISBN 978-83-8191-616-5 Wydawnictwo Czarne miało nosa, kiedy podjęło się w tym roku wydania świetnej książki Annie Ernaux „Lata”, i to niemal tuż przed tym, jak autorka zdobyła Nagrodę Nobla. Teraz posyła w świat kolejne jej dzieło, „Bliskich”, rzecz o korzeniach francuskiej pisarki. Ernaux miała potrzebę, by przywołać historię rodziny, ale nie zamierzała bawić się w genealogię, nie wyszukiwała przodków do szóstego pokolenia wstecz. Skupiła się na tym, z czego dosłownie wyrosła, co ją otaczało i ukształtowało – na domu, ojcu, matce, zmarłej siostrze. Pejzaż jej dzieciństwa to Normandia – robotnicza dzielnica la Vallée w Lillebone i miasteczko Yvetot. Sklepik i kawiarnia rodziców (niektórzy powiedzieliby, że melina). Fabryka lin, w której wcześniej oboje pracowali. Bieda wokół. Ludzie bez wykształcenia. I właśnie w takich okolicznościach dochodzi do pewnej jednostkowej sublimacji. Dziewczynka z nizin społecznych pokonuje szklany sufit. Można powiedzieć, że „Bliscy” zapełniają potężną dziurę w narracji, bo my tę historię znamy od końca (Nobel w dziedzinie literatury), ale trzeba wiedzieć, że na początku był dziadek rzeczonej noblistki, który nie umiał czytać ani pisać. Książka Ernaux to w zasadzie trzy osobne …
Wyświetlono 25% materiału - 178 słów. Całość materiału zawiera 715 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się