Poniedziałek, 29 grudnia 2008
Wydawcy akademiccy w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru237
17 listopada, na zaproszenie podsekretarza stanu prof. Grażyny Prawelskiej- Skrzypek, odbyło się spotkanie z wydawcami akademickimi. Wzięła w nim udział również Monika Kwiecień-Milan, dyrektor departamentu prowadzącego sprawy wynikające z rozporządzenia (rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 10 lipca 2006 roku) dotyczącego dotacji przedmiotowych do podręczników akademickich, oraz pracownicy merytoryczni departamentu. Zaproszenie otrzymali wydawcy, którzy złożyli wnioski o dotację na dofinansowanie wydania podręcznika akademickiego na 2009 rok, łącznie grupa kilkudziesięciu podmiotów, zarówno komercyjnych jak i reprezentujących oficyny szkół wyższych. Obecni byli przedstawiciele Sekcji Wydawców Akademickich PIK oraz Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych. Minister Prawelska-Skrzypek przedstawiła statystyki dotyczące liczby składanych wniosków, obszarów przedmiotowych, liczby podręczników uzyskujących dotacje przedmiotowe oraz kwot przeznaczanych na ten cel przez rząd w ostatnich latach. Zwróciła również uwagę na malejący udział podręczników do przedmiotów ścisłych i przyrodniczych, a ten obszar kształcenia jest wyraźnym priorytetem ministerstwa. W chwili obecnej dominują wnioski z obszaru nauk humanistycznych, prawnych i ekonomicznych. Zgodnie z rozporządzeniem, obowiązują dwie podstawowe stawki na arkusz wydawniczy podręcznika: 1300 zł przy pierwszym wydaniu i 900 zł w przypadku kolejnego wydania. Zaniepokojenie pani minister wzbudziła tegoroczna liczba wniosków o przeniesienie wypłacenia dotacji (wydania podręcznika) z roku bieżącego na 2009 (w kwocie ok. 4,2 mln zł z ok. 9 mln zł zaplanowanych dotacji). Wystąpienie pani minister oraz temat spotkania wywołał ożywioną dyskusję. Poruszono m.in. następujące kwestie: – potrzeba utrzymania dofinansowania podręczników akademickich; dotacje zapewniają możliwość …
Wyświetlono 25% materiału - 225 słów. Całość materiału zawiera 900 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się