Poniedziałek, 20 sierpnia 2012
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeru334
Swego czasu mój znajomy nauczyciel w szkole dla ociemniałych powiedział mi, że woli czytać książki dotykiem niż wzrokiem. Stwierdził mianowicie, iż czytanie palcami to całkiem inny rodzaj doświadczenia niż wodzenie gałkami ocznymi po zadrukowanych stronach płaskiego papieru. Pismo Braille’a daje bowiem poczucie trzeciego wymiaru, które w akcie dotyku nabiera wyjątkowej intensywności i w zasadzie jest ono nieprzekładalne na wzrokowy sposób recepcji. – Oczami czytam inaczej, palcami inaczej – stwierdził stanowczo. Ciekawe, pomyślałem. Ale żeby owa refleksja jakoś mną wstrząsnęła lub przynajmniej mnie zdziwiła, to niekoniecznie. Interesujące, ale nie nazbyt oryginalne, wszak to tylko odmiana powszechnie znanego syndromu czytania „węchem”. O roli zmysłu powonienia w procesie recepcji książek wypowiedział się już niemal każdy i niemal zawsze w tym samym kontekście: książki pachną, a ekran komputera czy tabletu nie, co ma być ostatecznym dowodem na to, że dzieła w formie papierowej przetrwają elektroniczną rewolucję. Na temat zapachu książek napisano już wszystko i zawsze z nostalgią, uśmiechem, rozmarzeniem, poczuciem wewnętrznego spokoju i… zmrużonymi z rozkoszy oczami, bez względu na treści zawarte w dziele. Książki nawet najbardziej ponure, najbardziej grafomańskie lub po prostu nudne czy głupie pachną tak samo jak dzieła wybitne. Natomiast nigdy nie śmierdzą! Nie śmierdzą nawet te, które zalegają w zatęchłych piwnicach, ani te, które …
Wyświetlono 25% materiału - 204 słów. Całość materiału zawiera 817 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się