środa, 19 stycznia 2022
SONDAŻ POLSKIEJ IZBY DRUKU
CzasopismoBiblioteka Analiz
Tekst pochodzi z numeruBiblioteka Analiz nr 561 (1/2022)
Z wielu stron naszego rynku otrzymujemy alarmujące informacje o drastycznych wzrostach cen produkcji książek. Potwierdza to sondaż, jaki przeprowadziła Polska Izba Druku (PID) na prośbę Sekcji Wydawców Edukacyjnych PIK, która jest wysoce zaniepokojona obecną sytuacją. Wzrost cen powoduje, że koszt produkcji podręczników i materiałów ćwiczeniowych przekroczył wysokości subwencji, jakie wydawcy edukacyjni otrzymują z budżetu państwa na wydanie książek dla szkół podstawowych, które są bezpłatnie udostępniane uczniom. W tej sytuacji może nastąpić wstrzymanie druku tych publikacji, co spowoduje, że w 2022 roku uczniowie nie otrzymają nowych podręczników i zeszytów z ćwiczeniami. Problem jednak dotyczy całego naszego rynku, nie tylko wydawców edukacyjnych. Sondaż Polskiej Izby Druku dobitnie wskazuje, jak bardzo w minionych miesiącach wrosły ceny papieru i innych materiałów, a także pozostałe koszty związane z produkcją książek. Z udostępnionych redakcji Biblioteki Analiz materiałów zebranych w trakcie sondażu wynika niezbicie, że „branża poligraficzna notuje niespotykane w swojej historii zwyżki cen wszystkich komponentów produkcyjnych oraz mediów (gaz i energia)” oraz że „obecna presja cenowa i zmienność w czasie uniemożliwiają planowanie cen jak również strategii prowadzenia biznesu”, a przy tym „stawia zarówno firmy poligraficzne, jak i przede wszystkich sektor książek edukacyjnych przed niespotykanymi dotychczas wyzwaniami”. Jeden z respondentów stwierdził, że „obecna sytuacja na rynku materiałów dla poligrafii jest dla nas dużym zaskoczeniem, bo do połowy 2021 roku dostęp do materiałów był relatywnie dobry, a ceny rosły nieznacznie. Druga połowa roku przyniosła kompletną zmianę sytuacji. Ceny niektórych materiałów, na przykład tektury introligatorskiej, wzrosły aż o 100 proc., a papier – nasz główny materiał – średnio o blisko 40 proc. Dodatkowo dramatycznie brakuje dostępności właściwie wszystkich materiałów”. Drożeją praktycznie wszystkie materiały używane do produkcji poligraficznej – chemia, plastik, metal, drewno. Przekłada się to na podwyżki cen farb, płyt drukowych, obciągów, folii, palet, wszelkich odczynników chemicznych, klejów. Jak przekazał jeden z członków PID, „taka sytuacja nie miała miejsca w naszej branży przynajmniej od ok. 30 lat, jeśli sięgnę pamięcią do czasów moich początków w tym biznesie”. Chodzi o „podwyżki w granicach od 30 do ponad 100 proc. Sumarycznie oznacza to średni wzrost tych kosztów o ok. 50 proc. Do tego mamy podwyżki kosztów pracy ludzkiej, co w parze z brakiem rąk do pracy i ewidentnym rynkiem pracownika obecnie generuje około 20 proc. wzrostu …
Wyświetlono 25% materiału - 365 słów. Całość materiału zawiera 1460 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się